Відчуження нерухомості: що з орендною платою за земділянку?

Вітаємо Вас!

Покупці будівлі чи споруди часто не усвідомлюють того, що у додаток до ПРАВА власності на нерухомість вони автоматично отримують ОБОВ’ЯЗОК сплачувати орендну плату за земельну ділянку під такою нерухомістю.

Це відбувається у випадку, коли попередній власник будівлі/споруди уклав із місцевою радою або державним органом договір оренди земельної ділянки комунальної чи державної власності.

У такому разі на дату набуття права власності на нерухомість у попереднього її власника право оренди землі припиняється, а у нового – виникає. Це відбувається автоматично, в силу закону, без оформлення між сторонами будь-яких актів та документів.

Договір оренди земельної ділянки при цьому не припиняється в цілому, а має місце заміна сторони в зобов’язанні – орендарем стає новий власник будівлі чи споруди замість попереднього.

Відтак, якщо право власності на нерухомість зареєстровано, приміром, 10.01.2018, то саме з цієї дати покупець набуває прав та обов’язків орендаря за договором оренди, в тому числі щодо плати за оренду земельної ділянки. Відповідно, продавець нерухомості з цієї ж дати вже не є орендарем земельної ділянки, а тому і не має обов’язку сплачувати до бюджету орендні платежі.

Верховний Суд таку позицію сприймає цілком і повністю – остання на сьогодні постанова з цього приводу датована 06.12.2018 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/78518612).

Тож, придбавши нерухомість, не забувайте про необхідність сплати орендної плати за укладеним раніше договором оренди землі. Якщо Ви нерухомість продаєте, то пам’ятайте, що обов’язок зі сплати орендної плати на землю припиняється у Вас з моменту переходу права власності на будівлю чи споруду до нового власника.

Ірина Висіцька, Партнер, адвокат

Читати Моніторинг