І декларант має право на помилку

Вітаю Вас!

«Кожен має право на помилку, але не кожному дозволено вчасно помітити її» (Юзеф Йотем).

Досить часто трапляється так, що після закінчення митного оформлення товарів виявляється, що у митній декларації зазначена кількість товару, яка не відповідає фактичній, або товар задекларовано не за тим кодом УКТ ЗЕД. І ці неточності зазначаються декларантом не через те, що він хоче якимось чином звільнитися від податкового тягаря, а просто йому, як і будь-якій іншій людині, властиво помилятися.

Так, у справі № 820/2135/17 декларант (представник імпортера) при декларуванні товару помилився із кодом УКТ ЗЕД. Замість коду товару згідно з УКТ ЗЕД зі ставкою ввізного мита на рівні 0 відсотків, помилково задекларовано за кодом згідно з УКТ ЗЕД зі ставкою ввізного мита 10 відсотків.

Імпортер, виявивши помилку, відразу ж звернувся з письмовою заявою до митниці ДФС з проханням внести зміни до МД із зазначенням правильного коду товару та прийняти висновок про повернення з Державного бюджету України суми, надмірно ним сплаченої за митне оформлення товару. Однак, яким же ж було його здивування, коли ДФС відмовило йому, мотивуючи це тим, що декларантом було надано всі необхідні документи та відомості, які дали б змогу віднести товар, що декларується, до коду згідно УКТ ЗЕД з 10% ставкою ввізного мита. І навіть той факт, що між описом (іншими доданими до МД документам) і кодом товару, наведеним у митній декларації, були наявні суперечності, виявився для ДФС непереконливим. Ну звісно, хто ж відмовиться від «ласого шматочка».

Однак, суди першої та апеляційної інстанції, з якими погодився і ВС у постанові від 09.07.2019 у справі 820/2135/17, дійшли висновку, що декларантом у розглядуваній ситуації дійсно фактично допущено помилку при заповненні митної декларації в частині неправильного зазначення коду імпортованого товару згідно з УКТ ЗЕД, а відтак така помилка підлягає виправленню в порядку, встановленому Митним кодексом України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) та Положенням про митні декларації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 450 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

І незважаючи на те, що повноваження митних органів ДФС є дискреційними і суд не може зобов’язати митницю ДФС внести зміни до МД, суд, все ж таки, вийшов за межі позовних вимог та скасував рішення митниці про відмову у внесенні змін до МД та зобов’язав розглянути заяву ще раз і вже з урахуванням висновків та рекомендацій «служителів Феміди».

Чи врахує митниця ДФС рекомендації суддів? Чи змінить код товару у МД? Чи, все ж таки, буде стояти на своєму? – для нас невідомо. Однак, висновок ВС, що помилково зазначений код УКТ ЗЕД підлягає виправленню, є неабияким важливим.

Не менш важливими є і роз’яснення ДФС щодо податкових зобов’язань з ПДВ за договором доручення, які вміщені у сьогоднішньому Моніторингу. А також: які штрафні санкції загрожують юрособам за порушень валютного законодавства; за яких умов можна звільнити батька дитини віком до трьох років, який перебуває у відпустці по догляду за дитиною до трьох років (публічна служба); яку додаткову фінансову підтримку отримуватимуть сімейні фермерські господарства з 01.01.2020 та багато чого іншого дізнайтеся із нашого нового Моніторингу.

Катерина Мудровська, помічник адвоката

Підписатись на Моніторинг