У фіскальних чеках підприємства у графі «Назва господарської одиниці» спочатку зазначалася назва «Торговий Дім». З 01.01.2010 р. назву господарської одиниці у фіскальних чеках було змінено на «Магазин». У договорі оренди метою оренди приміщення визначено розміщення магазину, кафе, ресторану, пральні, банківського відділення. Податковими інспекторами було анонсовано бажання не визнати оприбуткування готівки, здійснене в період з початку діяльності господарської одиниці по 01.01.2010 р. та застосувати штрафні санкції у п'ятикратному розмірі, передбачені ч. 1 ст. 17 Закону про РРО.

Автор: Артем Сачук, Аудитор

Видання в якому опубліковано: «ЛІГА ЗАКОН»

Дата підготовки матеріалу: 2010-07-30

Статтею 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. №265/95-ВР (далі – Закон про РРО) передбачено обов’язок проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Визначення розрахункового документа наведено у ст. 2 Закону про РРО:
«розрахунковий документ – документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.»
Одним із видів розрахункових документів є фіскальний звітний чек, який Законом про РРО визначається як документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам’яті.
Порядок заповнення розрахункових документів регламентовано Положенням про форму та зміст розрахункових документів, затвердженим наказом ДПАУ від 01.12.2000 р. № 614 (далі – Положення № 614).
Вичерпний перелік реквізитів фіскального касового чека наведено в п. 3 Положення № 614:

 • назва господарської одиниці;

 • адреса господарської одиниці;

 • індивідуальний податковий номер платника ПДВ;

 • для суб'єктів, що не є платниками ПДВ, – ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО, перед яким друкуються великі літери «ІД»;

 • якщо кількість придбаного товару (отриманої послуги) не дорівнює одиниці виміру, – то кількість, вартість придбаного товару (отриманої послуги);
 • вартість одиниці виміру товару (послуги);

 • найменування товару (послуги);

 • літерне позначення ставки ПДВ праворуч від надрукованої вартості товару (послуги);
 • позначення форми оплати (готівкою, карткою, у кредит, чеками тощо) та сума коштів за даною формою оплати;

 • загальна вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, перед якою друкується слово «СУМА» або «УСЬОГО»;

 • для суб'єктів, що зареєстровані платниками ПДВ, окремим рядком – літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальна сума ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка – великі літери «ПДВ»;

 • порядковий номер касового чека, дата (день, місяць, рік) та час (година, хвилина) проведення розрахункової операції;

 • фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери «ФН»;

 • напис «ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК» та логотип виробника.
 • Відповідно до п. 1 Положення № 614:
  «Назва господарської одиниці – назва, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування господарською одиницею).»
  Оскільки підприємство не повинно було отримувати дозвіл на розміщення господарської одиниці (чинним законодавством отримання дозволів на розміщення об’єктів торгівлі не передбачено), а лише отримувало погоджувальний лист із держадміністрації, документом, який повинен визначати назву господарської одиниці, є договір оренди. В договорі доцільно дати визначення господарській одиниці, розміщення якої планується в орендованому приміщенні, наприклад, магазин (торговий дім).
  Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону про РРО за порушення вимог цього Закону до суб’єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п’ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, – у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
  Таким чином, Закон про РРО передбачає три випадки застосування фінансових санкцій у п’ятикратному розмірі вартості проданих товарів:

  1) проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів;

  2) непроведення розрахункових операцій;

  3) нероздрукування відповідного розрахункового документа або проведення її без використання розрахункової книжки.

  За період з початку діяльності по 01.01.2010 р. усі фіскальні чеки були фактично роздруковані та підшиті до Книги обліку розрахункових операцій, що належним чином підтверджує факт, що продаж товарів був належним чином оформлений через реєстратори розрахункових операцій.
  Оскільки Закон про РРО не містить визначення умов невідповідності розрахункових документів, фіскальні чеки, які містять усі реквізити, наведені в п. 3 Положення № 614, належним чином підтверджують проведення розрахункових операцій.

  Переглядів: 10499