ДТП: Що чекає на винуватця аварії?

Автор: Юлія Литвин, Юрист, помічник адвоката

Видання в якому опубліковано: Журнал Авто Авізо 2010 рік. (http://auto.aviso.ua/)

Дата підготовки матеріалу: 2010-03-16

Поспішаючи на роботу, зустріч, думаючи про свята, мимоволі забуваєш про обережність на дорозі, хоча від цього залежить ціле життя. Тема нашої сьогоднішньої статті досить серйозна і повчальна. Але не сумуйте! Будьте обережними, поважайте оточуючих і я щиро впевнена, що вам ніколи не знадобиться перечитувати цей матеріал заново.

Яка ж відповідальність чекає на особу — винуватця ДТП у тому випадку, коли дорожньо-транспортна пригода призвела до смертельних наслідків?

З точки зору юриспруденції, у тому випадку, якщо внаслідок ДТП особа загинула, або їй спричинено тяжкі чи середньої тяжкості тілесні ушкодження, для особи, винної у настанні ДТП, настають два види юридичної відповідальності:

 • кримінальна (позбавлення волі та позбавлення спеціального права (на керування транспортним засобом) — застосовується до особи, вину якої визнано в судовому порядку.

 • цивільна (матеріальна) — виражається у обов'язку особи відшкодувати сім'ї загиблого витрати, пов'язані з матеріальною та моральною шкодою, пов'язаною із смертю особи що загинула.

  Слід окремо зауважити, що у випадку спричинення потерпілому легких тілесних ушкоджень, для винної особи настає адміністративна та цивільна відповідальність.

  Розглянемо наслідки настання для особи кожного з видів відповідальності.

  Кримінальна відповідальність за порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами, настає у таких випадках та має наступні наслідки:

  Якщо потерпілому спричинено тілесне ушкодження середньої тяжкості — штраф від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років або без такого.

  Якщо потерпілому спричинено тяжке тілесне ушкодження або настала смерть потерпілого — позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років або без такого.

  Якщо настала загибель кількох осіб — позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.

  Цивільна відповідальність

  Автомобіль вважається джерелом підвищеної небезпеки. Згідно з чинним законодавством України, шкода, що завдана таким джерелом підвищеної небезпеки, повинна бути відшкодована особою, яка володіє транспортним засобом. Слід наголосити на двох основних моментах:

  володільцем джерела підвищеної небезпеки може бути як громадянин, так і юридична особа. З практичної точки зору це означає, що у випадку, коли керування автомобілем здійснював працівник підприємства з метою виконання своїх службових обов'язків, цивільну відповідальність за заподіяну шкоду відшкодовуватиме підприємство.

  «володіння» в даному випадку означає як право власності, так і інше речове право (оренда — як для юридичних, так і для фізичних осіб; т. зв. генеральна довіреність — для фізичних осіб; повне господарське відання; оперативне управління — для юридичних осіб ).

  Очевидно, що смерть або каліцтво близької особи суттєво позначається на душевному стані, благополуччі, повсякденному житті сім'ї загиблої (потерпілої) особи, та призводить до виникнення моральних та фізичних страждань. Тому зазвичай у випадку, коли потерпілому спричинена смерть або тяжке чи середньої тяжкості тілесне ушкодження, судом відшкодовується не лише матеріальна, а також і моральна шкода. Слід зазначити, що в більшості випадків позови про відшкодування моральної шкоди судами задовольняються.

  Питання виникають лише стосовно розміру такого відшкодування.

  Настання ДТП, при якій помирає один з його учасників, мабуть, найгірше, що може трапитися з водієм. На жаль, жодна страхова компанія в якості відшкодування не може надати нове життя людині, яка загинула в автокатастрофі. І єдине, що можна зробити, це бути уважними та поважати всіх учасників дорожнього руху.

 • Переглядів: 13504