От і вір після цього судам

Вітаю,

часто наші Клієнти просять нас проаналізувати судову практику з певного питання, аби наперед знати, яке рішення очікувати у разі виникнення спору. Пояснення про те, що наявна судова практика – не така вже й гарантія майбутнього результату, далеко не завжди розуміються, а, отже, й не завжди приймаються.

Але……….

На сайті «Судова влада» (https://court.gov.ua/press/interview/543652/) є аналітичний матеріал під назвою «Відступлення від правових висновків ВСУ: аналіз судової практики у цивільних справах». У ньому сказано, що «незазначення в резолютивній частині судового рішення початкової ціни предмета іпотеки в грошовому вираженні не є безумовною підставою для його скасування».

Та цікавим є не сам цей висновок, а така собі емоційна реакція автора цього аналітичного матеріалу: «Але саме у цьому, здавалося би, елементарному й безспірному правовому питанні ВСУ у подальшому менш ніж за рік тричі змінював правову позицію, повертаючись до попередньої. Це в свою чергу потягло скасування понад 50 судових рішень ВССУ, і, як наслідок, ВССУ через обов’язковість висновку ВСУ скасував понад 400 судових рішень нижчестоящих судів, а відповідно апеляційна інстанція скасовувала судові рішення першої інстанції. При цьому почергово скасовувались судові рішення, де суди виконували вказівки ВССУ, але у подальшому ВСУ змінював позицію».

От і вір після цього правовим позиціям Верховного Суду. Покладайся на них, як на щось стабільне…

А ще, скажіть, який сенс від того, яка судова практика склалася у вирішенні тих чи інших податкових спорів? Адже з урахуванням завантаженості судів та строків розгляду податкових спорів, будь-який спір має шанс потрапити до Верховного Суду років так за два-три. І сьогоднішня правова позиція ВС у відповідному податковому питанні може змінитися декілька разів (від трьох до шести разів). Приклад дивіться вище.

Тож, мабуть, краще зосередитися на тому, як правильно та повно обґрунтувати свою правову позицію, а не на тому, щоб орієнтуватися виключно на судову практику.

Може іноді краще довіритися власному професійному вмінню, аніж покластися на суд і його практику?

Читати Моніторинг