Отримали право слухати музику?

Вітаємо Вас!

Якось була присутня у судовому засіданні, у якому розглядалася кримінальна справа щодо крадіжки автомобіля. Суддя запитав підсудного: «Вас що мама в дитинстві не вчила, що брати чуже – погано?».

І дійсно, дотримання такого простого правила суттєво б зменшило кількість судових справ у всьому світі. В Україні більш-менш дотримуються законодавства щодо заборони відкритого заволодіння чужими речами – в будь-якому разі майже відсутні ситуації, як, наприклад, в Африці, Уругваї або на Амазонці в Бразилії, коли озброєні люди/«пірати» відкрито підходять до машин/суден/людей і забирають все, що є, і добре, якщо люди залишаться живі.

При цьому відкрито незаконно використовувати чужі об’єкти права інтелектуальної власності в Україні поки що не відучилися – підприємці без дозволу власників, безоплатно відкрито використовують чужі торговельні марки, транслюють футбол/бокс в пабах, використовують чужі музичні твори, кліпи у ресторанах тощо. Можливо тому, що об’єкти права інтелектуальної власності не сприймаються серйозно, саме як чужі об’єкти, які не можна використовувати без згоди власника. Наприклад, очевидним є незаконність заволодіння чужим авто для того, щоб поїздити на ньому, при цьому використання чужої пісні у кафе/магазині тощо не є настільки очевидним для пересічного українця.

Наприклад, 22 січня 2019 року Північний апеляційний господарський суд залишив в силі рішення Господарського суду міста Києва, яким було стягнуто з ФОП 16 000 грн компенсації за порушення майнових авторських прав у зв’язку з неправомірним використанням музичного твору. А саме, відповідач у приміщенні публічного закладу ресторану «Реприза» у м. Києві здійснював використання музичного твору «Cool Yule» у виконанні Bette Midler шляхом його публічного сповіщення.

З позовом в інтересах та за захистом порушених прав суб’єкта авторського права ТОВ «Ворнер мьюзік Україна» звернулася Приватна організація «Організація колективного управління авторськими та суміжними правами», з якою укладено договір про управління майновими авторськими правами. Оскільки Організація набула повноваження здійснювати колективне управління майновими правами на спірний музичний твір, до Організації перейшло право на звернення за захистом порушених майнових авторських прав позивача.

Використання музичного твору «Cool Yule» у виконанні Bette Midler шляхом публічного сповіщення у приміщенні ресторану підтверджено відповідними доказами, а саме наданими Організацією актом фіксації, диском з відеофіксацією, фіскальним чеком та чеком з терміналу.

Суд у своїй постанові також зауважив, що відповідач не надав доказів укладення угод із правовласниками, які б дозволяли публічне виконання такого твору, тобто використання відповідачем спірних творів відбулося без дозволу правовласників та без сплати авторської винагороди.  

Таким чином, враховуючи обставини порушення відповідачем виключних майнових авторських прав, суд апеляційної інстанції погодився з висновком місцевого господарського суду про часткове задоволення позову та стягнення з фізичної особи-підприємця на користь позивача компенсації у розмірі 16 000 грн.

Вказаний приклад, який є доволі поширеним у судовій практиці, а також реформування системи організацій колективного управління дає підстави для висновку про необхідність пересвідчитися у законності кожної своєї дії перед тим, як її вчинити. Це стосується і такої, здавалося б, простої та незначущої дії, як ввімкнути магнітофон у кафе.

 Марина Костенко, Адвокат, Партнер

Підписатись на Моніторинг