Інспекційні відвідування Держпраці – незаконні?

Вітаємо Вас!

В кожній професії є свої особливості. На моє переконання, однією із особливостей роботи юриста є повна, навіть межуюча з абсурдністю, прискіпливість до деталей. Адже кожне слово, кожна кома, порядок слів можуть вплинути на визначення того, чи наявне право/обов’язок в особи. Отже, при складанні, аналізі документів необхідно керуватися тим, що «формальностей не буває», все має своє значення, отже може мати наслідки у майбутньому.

Так, з 2017 року значне місце у судових спорах займають спори з Держпраці про оскарження приписів, але лише 19.03.2019 Кіровоградський окружний адміністративний суд ухвалив революційне Рішенні у справі № 1140/2746/18, яким вказав, що станом на даний момент Управління Держпраці взагалі не має повноважень призначати і проводити інспекційні відвідування.

Так, у вказаному Рішенні суд зазначив, що, перш за все, суд зобов’язаний дати відповідь на таке запитання: яким нормативно-правовим актом врегульовано призначення і проведення Управлінням інспекційних відвідувань?

Приписами частин 4 та 5 cтатті 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що заходи контролю здійснюються органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами. Зазначені у частині 4 цієї статті органи, що здійснюють державний нагляд (контроль) у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зобов’язані забезпечити дотримання вимог цього Закону.

Отже, Управління може здійснювати державний нагляд контроль виключно на підставі Закону і спеціального закону, котрий би встановлював особливості його діяльності.

Законодавець не прийняв такого спеціального закону, тому спірні правовідносини врегульовані виключно приписами Закону, що виключає можливість застосування до спірних правовідносин постанови Уряду України від 26 квітня 2017 року №295, якою керувалося Управління Держпраці, призначаючи інспекційне відвідування.

Також суд вказав, що інспекційне відвідування за сутнісним змістом є перевіркою. У даному випадку Управління провело позапланову перевірку на підставі службової записки її інспектора. Приписами частини 1 статті 6 Закону встановлено підстави здійснення позапланових заходів, приписами частини 2 статті 6 Закону встановлено, що проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється. Ця норма права відсилає до іншої норми Закону, яка надавала б право Управлінню призначати перевірки і з підстав, які встановленні спеціальним законом.

Суд вже констатував, що такий спеціальний закон не прийнято. Тому суд зробив висновок, що Управління призначило і провело перевірку, нехтуючи законодавчою забороною.

Отже, суд визначив, що наказ про призначення інспекційного відвідування є протиправним. Як наслідок, протиправний і припис, котрий прийнято на підставі незаконно проведеної перевірки, що є підставою для його скасування.

З огляду на таку нову позицію у судовій практиці, та велику кількість судових рішень про відмову у скасуванні приписів Держпраці, цікавим залишається питання, чи витримає описане рішення перевірку апеляційним та касаційним судами.

Додатково зазначимо, що вказаний суддя вже ухвалював рішення, які повністю суперечили судовій практиці, – наприклад, у податкових спорах про скасування податкових повідомлень-рішень про стягнення транспортного податку, такі ППР суд скасовував, оскільки був порушений строк внесення змін до законодавства щодо введення нових правил оподаткування.

Отже, робота юриста і полягає у тому, щоб передбачити можливі ризики – «подути на холодну воду», попередити про них клієнта, навіть якщо клієнт їх і не врахує, вирішить, що «то вже нюанси», «головне суть». Як казала Регіна Бретт «Підготуйся з надлишком, а потім будь, що буде».

Марина Костенко, Партнер, Адвокат

Підписатись на Моніторинг