На звіти про оцінку об’єктів нерухомості очікують зміни?

Вітаємо Вас!

12.11.2019 прийнято за основу законопроєкт про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ліквідації корупційної схеми у сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об’єктів нерухомості та прозорості реалізації майна (№ 2047-д).

В якості обґрунтування необхідності прийняття цього законопроєкту в пояснювальній записці до нього зазначається, що «з 18.07.2018 оцінювачі зобов’язані вносити інформацію про оціночні звіти для їх реєстрації не напряму в Єдину базу даних звітів про оцінку, як це було раніше, а через авторизовані електронні майданчики (без жодних застережень щодо форми власності майданчиків та платності їх «послуг»).

На практиці ж авторизовані Фондом держмайна електронні майданчики (на сьогодні їх 4) за свої «послуги» стягують з оцінювачів (реєстрація звіту) та нотаріусів (перевірка реєстрації) по 680 – 1800 грн (в різні періоди) за кожну спробу реєстрації та перевірки реєстрації звіту про оцінку. Станом на 10.10.2019 з населення на користь майданчиків було стягнуто більш як 700 млн грн, тобто більше 1 млн. грн на день «з повітря».

Тож уже з 01.01.2020 пропонується повністю вилучити електронні майданчики-посередники та відкрити прямий доступ професійної спільноти до баз Фонду держмайна.

При цьому запроваджується нова, як визначають її ініціатори – «значно спрощена модель», оцінки об’єктів нерухомості. Завдяки їй будь-яка особа зможе отримати довідку про автоматичну оцінку об’єкта нерухомого майна і на її підставі укласти угоду щодо об’єкта нерухомості. У разі незгоди з вартістю об’єкта нерухомого майна, визначеною модулем автоматично, особа має право звернутись до суб’єкта оціночної діяльності, оцінювача і провести оцінку в загальному порядку з реєстрацією звіту оцінювачем напряму та безпосередньо в Єдиній базі.

У випадку, якщо визначена у звіті про оцінку майна ринкова вартість об’єкта нерухомості відрізнятиметься більше, як на 25% від оціночної вартості, визначеної Єдиною базою, Єдина база автоматично відмовляє в реєстрації звіту про оцінку.

У такому разі суб’єкт оціночної діяльності має право протягом п’яти робочих днів з дня відмови у реєстрації звіту про оцінку звернутися через Єдину базу до Фонду державного майна України із заявою про забезпечення рецензування звіту про оцінку відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність».

Платити за новою процедурою законопроєкт дійсно пропонує менше: за формування довідок в автоматичному режимі – 2,5% від прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленої на 1 січня календарного року, за одну операцію (в 2020 році це 50,68 грн), а за реєстрацію звітів про оцінку та інформації з них в Єдиній базі звітів про оцінку – 10% від такого прожиткового мінімуму (в 2020 році – 202,70 грн).

При цьому нотаріуси отримають право безоплатного доступу до Єдиної бази для перевірки довідок та звітів про оцінку об’єктів нерухомості.

Тож сподіватимемося, що законопроєкт зовсім скоро стане Законом, з огляду на що вдосконалена система оцінки об’єктів нерухомого майна запрацює вже з Нового року.

Ірина Висіцька, Партнер, адвокат

Підписатись на Моніторинг