Зміни для ФОПів у сфері реєстрації книг обліку: що слід врахувати

Вітаємо Вас!

Протягом 2019 року ми спостерігали досить багато різних змін в сфері діяльності ФОП. Деякі з них були на користь, деякі, навпаки, створювали паніку та жах серед звичайних підприємців. Про деякі зміни ми згадували в наших попередніх випусках Моніторингу.

Якщо все згрупувати, то дійсно можна повірити у те, що законотворці дійсно взялися покращити умови для малого бізнесу, або ж принаймні сподіваються, що ці зміни направлені на покращення, а не на фіскалізацію. Проте, вирішувати, що ж саме коїться, мабуть, слід кожному самостійно.

Так, під кінець року маємо ще одні зміни. Верховна Рада у першому читанні проголосувала 299 голосами за прийняття Проекту Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб-підприємців № 2524 від 04.12.2019. Цього разу мова йде вже про скасування обов’язкової реєстрації книги обліку доходів та удосконалення роботи електронного кабінету платника податків.

Так, законопроектом зокрема скасовується обов’язкова реєстрація книги обліку доходів та книги обліку доходів та витрат, а також скасовується обов’язок ведення книги для ФОП 1-ї, 2-ї групи, та 3-ї групи не платників ПДВ. Це не просте скасування книг і воно не є обов’язковим, просто передбачено, що платник податків за власним бажанням може вести книгу обліку доходів в паперовому або електронному вигляді. Як всі розуміють, до електронної книги обліку податківці будуть мати такий самий доступ як і сам платник. Тобто, перевірятися вона буде в режимі онлайн, а не під час проведення документальної планової або ж позапланової перевірки. То ж вирішувати кожному, що для нього краще: економити на чорнилі чи вести все у віртуальній реальності.

Іншим удосконаленням є покращення електронної взаємодії платників податків з податковими органами. У цьому проекті запропоновано ведення переписки контролюючого органу з платниками податків в електронній формі, якщо останні подали заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет. Тобто, копії податкових повідомлень-рішень та інші документи, які податковий орган надсилає платнику податків, будуть відображатися в електронному кабінеті.  Застосування такого способу обміну документами з ДПС має свою певну невизначеність. Зокрема, не зрозуміло, як буде фіксуватися дата отримання якогось листа чи ППР. Яка дата буде вважатися датою отримання, що робити, якщо через якісь збої документи не будуть отримані, або якщо просто платник забувся подивитися у відповідне вікно.

Аби захистити платника, законопроектом передбачено спрощення механізму доведення платником податків відсутності його вини за технічний збій в роботі електронного кабінету, зокрема скасовується необхідність підтвердження технічним адміністратором і/або методологом факту технічного збою, методологічних або технічних помилок. Проте, як показує практика, на сьогодні не завжди ДПС визнає технічні збої роботи їхньої системи. Якщо інколи вони і писали про це, то через деякий час все забувалось та платників притягали до відповідальності (зокрема через несвоєчасну реєстрацію ПН чи несвоєчасну подачу декларацій).

Тож, як завжди чекаємо на практичне застосування таких змін, якщо вказаний законопроект стане законом.

Станіслав Лаврінчук, аудитор