ФОП не може використовувати рахунки для особистих потреб

З розвитком суспільних відносин, посилюється тенденція державного контролю над фінансовою стороною вказаних відносин, зрозуміло, що такий контроль здійснюється з метою повного оподаткування доходів, недопущення ухилення від сплати податків, а також з метою попередження та припинення легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом.

Дії різних держав щодо здійснення фінансового моніторингу, податкового контролю не є аналогічними, оскільки все залежить від внутрішньої політики такої держави, але абсолютно точно можна сказати, що чим більш розвинутою є держава, тим серйозніші методи такого контролю – наприклад, очевидно, що фінмоніторинг у США набагато жорсткіший, ніж у Республіці Гаїті.

Відповідно до тенденції посилення державного контролю і Україна поступово впроваджує нові механізми всередині країни, укладає міжнародні угоди про обмін інформацією з іншими країнами.

Так, декілька днів тому суспільство сколихнула інформація про введення Нацбанком заборони для ФОПів на використання їхніх рахунків для особистих потреб.

А саме, було внесено зміни в Інструкцію про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків – резидентів і нерезидентів, відповідно до яких фізичним особам-підприємцям/фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, дозволено здійснювати всі види розрахунково-касових операцій за поточними рахунками в національній валюті, крім операцій, пов’язаних із власними потребами.

Відповідно, було встановлено, що для здійснення операцій, пов’язаних з власними потребами, такі особи повинні перерахувати грошові кошти на власні рахунки, а потім вже використовувати такі кошти для власних потреб. Використовувати ж кошти для власних потреб з рахунків ФОП/самозайнятих осіб заборонено.

Вказані зміни були затверджені Постановою НБУ № 162 від 27.12.2019 «Про затвердження Змін до Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків – резидентів і нерезидентів», яка набрала чинності 03.01.2020. Ми про це вже писали раніше: http://yefimov.com.ua/?p=3748.

При цьому, такі зміни планувалися ще влітку 2019 року, тоді у НБУ була інша позиція – Нацбанк повідомляв, що інформація про те, що Національний банк пропонує заборонити використовувати поточні рахунки фізосіб-підприємців для здійснення операцій, пов’язаних з особистими потребами, не відповідає дійсності, така інформація була некоректно інтерпретована ЗМІ.

Разом з тим, податківці у своїх роз’ясненнях від 09.04.2019 визначали, що фізична особа-підприємець має право вільно користуватися коштами для власних потреб з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення господарської діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством, від підприємницької діяльності.

На даний момент Нацбанк зазначив, що вказане нововведення сприятиме мінімізації ризиків здійснення фінансових операцій з ознаками фіктивності, зниженню проявів тіньової економіки та розвитку безготівкових розрахунків.

При цьому, вказаною Постановою не введено нові штрафи, додатковий порядок контролю тощо. Офіційних роз’яснень щодо порушення нововведеної вимоги ані Нацбанк, ані податківці також поки що не надали.

Відповідно, поки що можна зробити висновок про те, що видатки з рахунків ФОП будуть додатково контролюватися державою. Коли вказаний контроль та у якій саме формі він буде мати наслідки, поки що невідомо. Але те, що наслідки будуть, є очевидним, з огляду на направленість такої зміни: мінімізація ризиків здійснення фінансових операцій з ознаками фіктивності, зниження проявів тіньової економіки та розвитку безготівкових розрахунків.

Костенко Марина, Партнер, Адвокат

Підписатись на Моніторинг