Порушення ПДР і участь адвоката: переваги для водія

Вітаємо Вас!

Результативність реформи поліції, яка відбулась у 2015 році, є дуже дискусійним питанням. Чимало людей критикують дії нової поліції (і, як правило, заслужено) та, в той же час, не менша кількість людей говорить про позитивні якості патрульної поліції.

Серед позитивних змін є те, що патрульні поліцейські почали менше безпідставно зупиняти водіїв і не «ховаються у кущах», як це робили їх попередники з ДАІ. Принаймні такий аргумент я чув від свої знайомих. Хоча, незважаючи на «мед», є і «ложка дьогтю». Але це не буде головною темою.

Ключовою темою є права водія у разі зупинки його автомобіля.

По-перше, хочу наголосити, що поліцейські мають право зупиняти особу лише у передбачених законом випадках. Такі випадки закріплені у статті 35 Закону України «Про Національну поліцію». У першій та другій частині зазначеної статті вказані випадки, коли працівник поліції має право або зобов’язаний зупинити транспортний засіб. Окремо варто зазначити, що немає такої причини зупинки як «перевірка документів». Працівник, який зупинив автомобіль саме з такого приводу – грубо порушує законодавство та перевищує свої повноваження.

Однією з найрозповсюдженіших причин зупинки є порушення правил дорожнього руху.

Якщо працівник поліції правомірно зупинив Вас, то дуже важливо знати та пам’ятати про свої права.

Права особи, що притягається до адміністративної відповідальності, закріплені у статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі – КУпАП). Цією статтею передбачений широкий і невичерпний перелік прав, що має така особа. Прикладами таких прав є: право знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката.

Дійсно, не всі люди є фахівцями у галузі права, або якщо особа і має юридичну освіту чи певні юридичні знання, це не означає, що вона досконально знає порядок розгляду справи про адміністративне порушення.

Саме тому закон надає право такій особі користуватись допомогою фахівця, а саме – адвоката. Але бувають випадки, коли працівники порушують право на користування допомогою адвокати.

Наприклад, такий випадок мав місце у справі № 524/9827/16-а.

Суть справи наступна: інспектор поліції виніс постанову, якою притягнув водія до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП. Але водій виявив бажання скористатись правовою допомогою, про що надав поліцейському відповідне письмове клопотання. Однак, інспектором не було вжито жодної дії щодо надання водію можливості реалізувати своє право на отримання правової допомоги.

Суд першої інстанції визнав протиправною та скасував постанову у справі про адміністративне правопорушення, оскільки інспектор поліції такими діями порушив порядок розгляду справи.

Апеляційний суд залишив рішення першої інстанції без змін.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду постановою від 18.02.2020 у справі № 524/9827/16-а погодився з висновком судів першої та апеляційної інстанцій, що такими діями інспектор порушив права особи, яка притягалася до адміністративної відповідальності, тому і порушено порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення, що є підставою для скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.

Тобто, працівник поліції, у разі якщо водій виявить бажання скористатись допомогою адвоката, зобов’язаний вчинити дії для реалізації такого права. І якщо він цього не зробить, то така постанова є незаконною.

Закон не вказує, які саме дії поліцейський повинен вчинити, але ми можемо стовідсотково стверджувати, що, як мінімум, не перешкоджати.

Безпосередньо Ви можете реалізувати таке право, звернувшись до нашого адвокатського об’єднання. Ми завжди готові Вам допомогти!

Ілля Менчак, юрист АО «Адвокатська фірма «Єфімов та партнери»