Що не так з компенсацією зарплати працівників в умовах карантину

Вітаємо Вас!

У рамках дії карантину Уряд постійно намагається якимось чином полегшити життя бізнесу та звичайного населення (принаймні так це висвітлюється у ЗМІ).

Ще пару тижнів тому всі говорили про можливість компенсації центром зайнятості частини з/п працівників, аби роботодавці їх не звільняли або ж не відправляли у незаплановану неоплачувану відпустку. Проте, як завжди, після прийняття рішення довелося довго чекати розроблений механізм, як же це буде відбуватися.

І ось нарешті, минулого тижня 22 квітня Уряд прийняв Постанову про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину для малого та середнього бізнесу (тексту якої ще не оприлюднено). Даною постановою визначено механізм надання допомоги суб’єктам малого та середнього бізнесу для виплати її працівникам у разі втрати ними частини заробітної плати внаслідок зупинення (скорочення) діяльності.

Для отримання допомоги роботодавець звертається до територіального органу ДСЗ протягом 30 календарних днів з дня зупинення (скорочення) діяльності та має надати наступні документи:

  • заяву у довільній формі;
  • відомості про працівників;
  • довідку про сплату ЄСВ за останні 6 місяців, що передують даті зупинення (скорочення) діяльності, виданою ДПС.

Далі, протягом 3-х робочих днів ДСЗ приймає рішення про надання такої допомоги. Якщо таке рішення позитивне, то впродовж 3-х днів укладається договір роботодавця та СЗ. Далі ДСЗ протягом 3-х робочих днів після отримання відповідних надходжень перераховує вказані кошти роботодавцю.

Все ніби просто та зрозуміло. Але не поспішайте, не обійшлося без підводних каменів і цього разу. Розглянемо деякі моменти, на які слід звернути увагу в першу чергу.

  1. Які працівники можуть отримати таку компенсацію.

Тут найцікавіше. Вказану допомогу можна отримати лише на тих працівників, які були переведені на неповний робочий час в зв’язку з карантином (процедура такого переведення та строки повідомлення працівника всім відома). На працівників, які пішли у відпустку (в тому числі за свій рахунок), або ж які не працюють через простій, не мають на неї права. От вам і перелік тих, хто може скористатися.

  1. Строк подачі документів.

І тут все досить цікаво. Для отримання допомоги роботодавець звертається до територіального органу ДСЗ протягом 30 календарних днів з дня зупинення (скорочення) діяльності. Виходить, якщо зупинення відбулося 18 березня, то строки подачі звернення вже пройшли. То ж і допомоги ніякої ви не отримаєте.

  1. Підготовка пакету документів.

Перші два пункти з переліку, наведеного вище зрозумілі, вказані документи ми оформлюємо самі. А от щодо 3-го пункту виникають труднощі. Отримати таку довідку можна на підставі поданої до ДПС заяви в довільній формі і забрати таку довіку можна лише особисто в ЦОП (не в електронному вигляді). Тобто, слід їхати до своєї податкової, яка зачинена, та домовлятися з інспектором про її отримання. Це не є великою проблемою, але ті, хто розробляв механізм, знали ж, як наразі працює ДПС.

  1. Строки отримання коштів від ДСЗ.

Згідно з Постановою фінансування допомоги може здійснюватись в межах коштів, передбачених на такі цілі в бюджеті Фонду, а також за рахунок інших джерел, передбачених законодавством. Тобто, якщо фінансування не буде, а інших джерел не вистачить, то і допомогу ніхто не отримає. Така собі гарантія.

Тож, перш ніж бігти збирати пакет документів, перегляньте, чи взагалі маєте ви право на таку допомогу. Боюсь, що далеко не кожен з вас зможе її отримати.

Станіслав Лаврінчук, аудитор