Відповідальність за несвоєчасну реєстрацію ПН та РК в ЄРПН: цікаве нововведення

Вітаємо Вас!

Продовжуючи розглядати зміни до ПКУ, які передбачені Законом №466-ІХ, хотілося б цього разу зупинитися ще на одному з досить цікавих нововведень, які мало хто очікував побачити. Мова йде про відповідальність за несвоєчасну реєстрацію ПН та РК в ЄРПН.

В нашому попередньому моніторингу ми вже згадували про внесення змін в систему штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН та РК. Сьогодні розглянемо ці норми трошки ширше.

Всім відомо, що раніше при визначенні штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК для розрахунку застосовувалася сума ПДВ. Тому якщо ПН/РК була без ПДВ, ні про які штрафи мова не йшла, як би податківці не намагалися це зробити. Крім того, порушення строків реєстрації певного виду ПН/РК, які не видавалися покупцям, також не призводили до накладення штрафів.

Зміни, передбачені Законом №466-ІХ, усе змінили кардинально. Відтепер, починаючи з 23.05.2020, штрафуватимуть навіть за ті ПН/РК, які не містять суми ПДВ, а також за ті, які не видаються покупцям. До таких ПН/РК відносяться:

– складені на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування ПДВ;

– складені на операції, що оподатковуються за 0% ставкою;

– складені відповідно до п. 198.5 ПКУ у разі здійснення операцій, визначених пп. “а” – “г”;

– складені відповідно до ст. 199 ПКУ;

– складені відповідно до абз. 11 п. 201.4 ПКУ.

За порушення граничного строку реєстрації вказаних ПН/РК накладається штраф в розмірі 2 % обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 1020 грн. Мало того, якщо відсутність реєстрації таких ПН/РК зазначене в ППР, складеному за результатами перевірки ДПС, то таке порушення тягне за собою накладення штрафу в розмірі 5 % обсягу постачання, але не більше 3400 грн.

Тобто, відтепер штрафуватимуть за несвоєчасну реєстрацію будь-яких ПР/РК.

Ще одним досить важливим нюансом є накладання штрафів за “старі періоди” щодо ПН, складених на операції, звільнені від ПДВ, операції, що оподатковуються за 0% ставкою, складених на неплатника, складених відповідно до п. 198.5 ПКУ та ст. 199 ПКУ та РК до них. Так, відповідно до п. 73 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, якщо штрафи за порушення граничного строку реєстрації таких ПН/РК, передбачені ст. 201 ПКУ, були нараховані протягом періоду з 01.01.2017 до 31.12.2019, але грошові зобов’язання за ними станом на дату набрання чинності Законом №466-ІХ неузгоджені, то мають застосовуватися нові розміри штрафів. Контролюючий орган при цьому за місцем реєстрації платника здійснює перерахунок суми штрафу і надсилає (вручає) такому платнику нове ППР. Попереднє ППР вважається скасованим (відкликаним).

Враховуючи це, певним чином під нові штрафи підвели ще й старі ПН та РК.

Окремо хотілось також заначити, що відтепер зведені ПН для нарахування компенсуючих податкових зобов’язань згідно з п. 198.5 та п. 199.1 ПКУ можна реєструвати протягом 20 календарних днів після закінчення місяця, у якому вони складені. Нарешті податківці здогадалися, що щоб скласти компенсуючу ПН слід чекати останнього дня на реальну ПН від покупця, яку він, як не дивно, також реєструє в останній день, тобто до 15 числа. Досить часто через «цікаву» роботу СЕА ПДВ, побачити такі ПН можна лише наступного дня, що призводило до порушення строку реєстрації компенсуючої ПН. Вини платника при цьому немає, але штрафували саме його.

Враховуючи той факт, що наразі на період дії карантину штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК не застосовуються, пропуск ВАМИ цих нововведень поки ще не страшний. Але в подальшому слід буди ще більш уважним до реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

Станіслав Лаврінчук, аудитор