Відшкодування шкоди податківцями по-новому

Вітаємо Вас!

Серед безлічі змін та новацій, що вносяться Законом № 466 до ПКУ, є такі, що стосуються податкових правопорушень податкових органів та шкоди, яку платникам завдають податкові органи своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю.

Так, з моменту набрання чинності відповідними змінами до ПКУ (а саме, з 01.01.2021) в новій редакції та з абсолютно новим змістом постануть перед нами ст. 114 та ст. 128 ПКУ.

Стаття 114 буде присвячена питанням відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю податкових органів, а стаття 128 буде стосуватись податкових правопорушень податківців.

Ми вже детально проаналізували ці норми, а тому у якості висновків можемо відзначити наступне:

  • на рівні спеціального закону (ПКУ) прямо визначено, що платники можуть отримати відшкодування не лише шкоди, заподіяної неправомірними діями посадових осіб податкових органів, але й шкоди, заподіяної неправомірними діями самих податкових органів;
  • як і раніше відшкодування шкоди здійснюється за рахунок держави та без доведення вини податківців;
  • для отримання відшкодування шкоди в повному обсязі платникам потрібно довести (а) протиправність дій податківців, (б) факт порушення прав, (в) наявність шкоди, а також (г) причинний зв’язок між шкодою та протиправними діями податківців;
  • у визначених ПКУ випадках платники за власним бажанням можуть отримати відшкодування шкоди не в повному обсязі, а в розмірі 1 мін. з/п. У такому випадку достатньо буде лише самого факту протиправності рішень чи дій (бездіяльності) податківців.

Якщо Ви вважаєте, що податкові органи своїми неправомірними діями завдали Вам шкоди, зверніться до нас і ми допоможемо Вам визначитись, яким чином Вам краще діяти, аби отримати відшкодування шкоди.

Сергій Єфімов, Партнер, адвокат

Підписатись на Моніторинг