Доходи та витрати самозайнятих осіб: облік залишається обов’язковим?

Ж-л “Вісник. офіційно про податки”, № 29, 01 серпня 2020 року, стор. 17.

На сайті Верховної Ради України з’явилася інформація про прийняття 14 липня 2020 року законопроекту № 2524 від 04.12.2019 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб-підприємців».

У ЗМІ вже з’явилася інформація про те, що Книга обліку доходів як і сам облік стали не обов’язковою для самозайнятих осіб. Та чи дійсно це так???

У поданій ще в 2019 році редакції законопроєкту пропонувалося із п.178.6. ПКУ виключити обов’язок  фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, реєструвати в органах ДПС Книгу обліку доходів і витрат, якщо така фізична особа обрала паперову форму ведення такої Книги. Автори законопроєкту пропонували скасувати обов’язок реєстрації вказаної Книги в органах ДПС та дозволити вести її як в паперовому, так і в електронному вигляді. На вибір платника податків.

Таку ж зміну пропонували автори законопроєкту і для платників податку – спрощенців 1-ї, 2-ї та 3-ї групи. Це стосувалося виключно фізичних осіб, які не зареєстровані платниками ПДВ. Їм планувалося дозволити вести Книгу обліку доходів за власним бажанням і без реєстрації в органах ДПС.

Притягнення платника податків до відповідальності за відсутність Книги обліку доходів планувалося уможливити лише у разі, якщо такий платник податків повідомив контролюючий орган про бажання вести таку книгу. Цікаво, що могло би стати причиною того, щоб у платника податків виникло таке бажання.

ФОПів на 3-й групі, які зареєструвалися платниками ПДВ, зобов’язано було би вести таку Книгу обліку доходів та витрат, проте без реєстрації такої Книги в органах ДПС.

Пояснювали це автори законопроєкту в пояснювальній записці таким чином: «…де-факто, фізичні особи-підприємці дану книгу або взагалі не отримують, або заповнюють тільки у разі перевірки. Штраф за помилки або відсутність книги обліку доходів відповідно до Податкового кодексу становить 510 гривень і відповідно до КУпАП – до 136 гривень». І пропозиція в п.7 Пояснювальної записки була озвучена ними спочатку так «7. Скасувати вимогу обов’язкової реєстрації книги обліку доходів та книгу обліку доходів та витрат, а також скасувати обов’язок ведення книги обліку доходів для ФОП 1 та 2 групи спрощенців та 3 групи, які не є платниками ПДВ. Такий платник податків за власним бажанням може вести книгу обліку доходів в паперовому або електронному вигляді. Відповідальність у вигляді штрафів за неведення або помилки у книзі доходів настає, тільки якщо такий платник повідомив про бажання вести книгу обліку доходів».

Та от у другому читанні положення п.178.6 ПКУ вже змінилися. Законотворці вирішили, що фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, усе ж таки варто залишити обов’язок вести облік доходів і витрат від такої діяльності. При цьому вказаний облік дозволено вести в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет. І не у формі Книги обліку доходів і витрат, а за Типовою формою та у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, тобто Мінфіном.

А от ФОПів – спрощенців зобов’язано таки вести такий облік, хоча й у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів. Тобто власне бажання вести чи не вести облік доходів законодавці визнали занадто ліберальним і відмовилися від нього.

ФОПам – спрощенцям 3-ї групи, які зареєстрували себе платниками ПДВ, залишили обов’язок ведення обліку доходів і витрат за типовою формою та в порядку, що встановлені Мінфіном. При цьому вибирати дозволено форму ведення такого обліку: паперова, електронна вигляді чи через електронний кабінет.

У залишку маємо:

  1. Для самозайнятих осіб, що здійснюють незалежну професійну діяльність (адвокати, нотаріуси…) облік доходів і витрат вести обов’язково. Форма: паперова, електронна чи електронний кабінет. Мінфін скаже, як треба.
  2. Аналогічно для ФОПів – спрощенців на третій групі, які вирішили платити ПДВ.
  3. Інших ФОПів-спрощенців (окрім 4-ї групи) зобов’язано вести облік доходів, але помісячно та у довільній формі. Без Книги.

От і стала Книга обліку доходів минулим. Особливо для тих, хто через карантин не встиг її поновити та чекав і не дочекався нової.

Автор: Олександр Єфімов,
Керуючий Партнер, доктор філософії права, доцент, адвокат, аудитор, член Науково-консультативної ради Верховного Суду