Не довіряйте гаслам…

Вітаємо Вас!

«Ми повертаємо землю людям – Президент підписав указ щодо передачі сільгоспземель з державної до комунальної власності» – публікація під таким заголовком з’явилася на сайті Президента 15 жовтня.

У матеріалі зазначалось, що 26 жовтня усі новостворені громади отримають землі в комунальну власність та зможуть використовувати кошти від землекористування для свого розвитку. При цьому загалом місцеве самоврядування отримає у власність понад 2 млн га землі.

Цілком очевидно, що такі заяви Президента миттєво набули широкого розголосу та викликали неабиякий ажіотаж як у бізнес-колах, так і серед громадян. Юристам же з самого початку було зрозуміло, що розпорядження державними землями не відноситься до повноважень Глави держави, а тому масове збудження такою подією їх не зачепило. Єдине – дуже вже кортіло якнайшвидше ознайомитись із першоджерелом, аби проаналізувати, яким же чином Президенту вдалось втілити анонсоване ним.

Однак текст такого розпіареного указу Президента України від 15.10.2020 № 449/2020 вразив усіх: у ньому не було жодного слова ні про кількість землі, що передається з державної у комунальну власність, ані про строки такої передачі.

У вказаному документі йдеться лише про п’ять доручень Кабмінові у сфері земельних відносин:

  • активізувати діяльність;
  • опрацювати питання;
  • вжити заходів щодо врегулювання питання;
  • забезпечити супровід законопроєктів;
  • вжити заходів у межах, встановлених законодавством.

Усі пункти не містять конкретики, а носять загальний характер. Тому і дорученнями їх назвати важко. Більше того, Президент «доручив» Уряду те, що останній і так мав робити в силу своїх повноважень зразка 2018 року.

Тож радимо Вам не йняти віри деклараціям та гаслам можновладців. Краще одразу звертатись до першоджерел – нормативно-правових актів. А якщо виникнуть труднощі у їх аналізі, трактуванні чи застосуванні, ми допоможемо їх подолати.

Ірина Висіцька, Партнер, адвокат