Чого Вам не кажуть про нові умови застосування штрафів за податкові правопорушення

Вітаємо Вас!

Можливо, Ви вже чули, що з 01.01.2021 запрацювали нові умови застосування до платників податків штрафів за податкові правопорушення. Мова йде про умови, що були запроваджені Законом № 466-ІХ, який дехто встиг назвати «податковою реформою», оскільки ним запроваджено велику кількість суттєвих податкових змін.

Однак, повернемось до штрафів. Держслужба ДПСУ назвала зміни в умовах застосування штрафів до платників «новою концепцією відповідальності платників». На сторінках фахових електронних видань («Ліга», «Дебет-кредит», «Головбух», «Бухгалтер», тощо) також цитують повідомлення держслужби ДПСУ, вказуючи на важливість цих змін для платників, бо відтепер податківці зможуть застосувати штраф до платників, лише довівши вину останніх у податкових правопорушеннях.

Отже, як можна зрозуміти, головною зміною («новою концепцією») у застосуванні штрафів до платників є запровадження категорії «вина» у діях платників, за наявності якої можна застосувати штраф.

Дійсно, з 01.01.2021 запрацювали зміни в ПКУ, відповідно до яких податковим правопорушенням стало визнавати протиправне та винне діяння (бездіяльність) платників. Тому, вказана зміна у законодавств є важливою, оскільки бувають випадки, коли з незалежних від платників обставин стаються порушення податкового законодавства. Наприклад, через збій в комп’ютерній системі ДПС платник не зміг вчасно зареєструвати податкові накладні. По факту відбувається порушення строків реєстрації податкових накладних, однак вини платника у цьому немає. Разом з тим, до 01.01.2021 податківці завжди застосовували штрафні санкції у ситуаціях, що описана у прикладі, оскільки до вказаної дати податкове законодавство не передбачало необхідності доводити вину платників.

Однак, зазначене вище є лише «вершиною айсберга». Та, незважаючи на те, що, на перший погляд, платники дійсно з 01.01.2021 отримали важливе для них нововведення, більш детальний аналіз змін показав, що не усе так солодко як здається, бо, як кажуть, «диявол криється у деталях».

А деталі показали наступне:

  • дійсно, спочатку змінами викладено загальну норму, згідно з якою для застосування до платників штрафів потрібно довести їх вину;
  • потім йде уточнення, що вину потрібно доводити не у всіх випадках, а лише в тих, що прямо вказані у ПКУ;
  • а потім ще більше уточнили, що навіть у тих випадках, коли потрібно доводити вину, штрафи все ж можливі й без доведення вини, але у меншому розмірі ніж за умови доведення вини.

Таким чином, виходить, що новизна правил щодо штрафів полягає лише у залежності розміру штрафів від наявності та доведеності вини платників – з виною більший штраф, без вини – менший, але усе одно штраф!

Сергій Єфімов, Партнер, адвокат, аудитор