Прощення податкових санкцій

Вітаємо Вас!

Негативний вплив на бізнес в Україні карантинних обмежень, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України COVID-19, неможливо описати словами. Знизилася ділова та економічна активність суб’єктів господарювання, зменшилися обсяги виробництва, відбулося зупинення або обмеження діяльності окремих суб’єктів господарювання, внаслідок чого такі суб’єкти господарювання опинились під загрозою банкрутства. Це все, з об’єктивних причин, вплинуло на відсутність у таких суб’єктів господарювання можливості вчасної та повної сплати податків, що призвело, в свою чергу, до накопичення в останніх податкового боргу.

Звісно, на такий негативний сценарій подій законодавці не могли не відреагувати, а тому, з метою покращення ситуації, що виникла, останніми були впровадженні додаткові заходи підтримки громадян та малого бізнесу у період дії посилених обмежувальних заходів.

Так, Законом України від 04.12.2020 № 1072-IX підрозділ 10 розділу ХХ ПК України був доповнений п. 23, за яким у разі погашення у повному обсязі грошовими коштами платниками податків протягом шести місяців з дня набрання чинності Законом №1072 суми податкового боргу (без штрафних санкцій, пені, крім несплачених процентів за користування розстроченням/відстроченням), що виник станом на 1 листопада 2020 року, та за умови сплати поточних податкових зобов’язань у повному обсязі, штрафні санкції і пеня, що залишилися несплаченими на дату повної сплати такого податкового боргу, підлягають списанню у порядку, визначеному для списання безнадійного податкового боргу, за заявою платника податків.

При цьому штрафні санкції і пеня, що підлягають застосуванню та нарахуванню у зв’язку зі сплатою такого податкового боргу, не підлягають застосуванню та нарахуванню, а нараховані підлягають коригуванню до нульових показників.

 

            Тобто, штрафні санкції і пеня, які залишаться несплаченими на дату повної сплати такого податкового боргу, підлягають списанню за заявою платника податків у випадку якщо:

  1. платник податків погасив суму податкового боргу, що виникла станом на 01.11.2020, протягом шести місяців з дня набрання чинності Законом №1072 грошовими коштами. Оскільки Закон №1072 набрав чинності 10.12.2020, то таке погашення повинно бути здійснено платником податків до 10.06.2021;
  2. платник податків сплачує поточні податкові зобов’язання у повному обсязі. Тобто, у платника податків не повинно бути боргів зі сплати поточних податкових платежів із загальнодержавних і місцевих податків на момент сплати (погашення) податкового боргу.

 

Варто зазначити, що положення пункту 23 не застосовується щодо:

  • великих платників податків, що відповідають критеріям, визначеним підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу;
  • осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Кодексом України з процедур банкрутства;
  • осіб, щодо яких наявні судові рішення, що набрали законної сили, якими розстрочено (відстрочено) стягнення податкового боргу;
  • банків, на які поширюються норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»;
  • осіб, які мають податковий борг з митних платежів;
  • осіб, які мають заборгованість зі сплати санкцій за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пені.

Таким чином, якщо Ваша юридична особа не є особою, на яку положення п. 23 підр. 10 ПК України не поширюються, вчасно і в повному обсязі сплачує поточні податкові зобов’язання та станом на 01.11.2020 має податковий борг, то у разі сплати останнього в повному обсязі до 10.06.2021 грошовими коштами, Ви маєте можливість скористатися таким «благом», як прощення фінансових санкцій. Тобто скористатися правом на списання штрафних санкцій і пені, що залишилися несплаченими на дату повної сплати такого податкового боргу.

            З метою реалізації такої можливості, Вам необхідно звернутися до контролюючого органу за місцем обліку податкового боргу із заявою в довільній формі, в якій зазначити про намір скористатися відповідною нормою, та до 10.06.2021 сплатити у повному обсязі грошовими коштами суму податкового боргу, що виник станом на 01.11.2020.

            Звертаємо Вашу увагу, що таку заяву варто подати якнайшвидше, але не пізніше червня 2021, адже при погашенні платежів в рахунок погашення податкового боргу, застосовується черговість зарахування коштів, визначена п. 87.9. ПК України. Такі ж роз’яснення надає і ДПС в Інформаційному листі №17.

Катерина Мудровська, помічник адвоката