Навіщо Вам адвокат?

Вітаємо,

кожен із юристів час від часу мав справу з людьми, які, хоча й не є фахівцями в галузі права, проте мають вільний доступ до мережі Інтернет, а тому й вважають себе експертами з певного правового питання.

Така ситуація є дуже поширеною і серед лікарів, однією з головних порад для пацієнтів яких є наступна: «головне – не гугліть».

В таких випадках мова йде, звичайно, не про те, що юристи чи лікарі є більш розумними від народження, а лише про те, що вони мають набагато більше досвіду, який і дає можливість оцінити ситуацію комплексно, враховуючи не лише глибокі теоретичні знання, а й безліч аналогічних чи схожих ситуацій щодня, що просто неможливо зробити, прочитавши навіть 100 статей з Інтернету.

Так, наприклад, при підготовці позову юристи відразу оцінюють всі «підводні камені» та розуміють, що помилка з посиланням на конкретну норму права не є вирішальною при прийнятті судом рішення про відмову чи задоволення позову, оскільки відповідно  до принципу jura novit curia («суд знає закони») обов’язок надати правову кваліфікацію відносинам сторін, виходячи із фактів, установлених під час розгляду справи, та визначити, яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору, покладено саме на суд.

Відтак, суд має право та повинен самостійно застосувати відповідний закон, навіть якщо позивач на нього не посилається, та суд не може на підставі неправильного визначення позивачем закону відмовити у задоволенні позову.

Натомість неправильно обраний спосіб захисту є підставою для відмови у позові, при тому, що пересічний громадянин навіть не помітить різницю у формулюваннях таких способів захисту. Наприклад, суд відмовить у задоволенні вимоги «визнати особу орендарем», але задовольнить вимогу «визнати у особи право оренди».

 

Та при передачі справ адвокату, крім суто професійної частини цього питання, є ще й моральна, оскільки разом зі справою Клієнт делегує значну частину нервових, важких дій адвокату: як-то участь у процедурах оскарженнях, судових засіданнях, переговорах. У свою чергу, адвокат зв’язаний професійною етикою, що зобов’язує його не лише якнайкраще вирішувати питання Клієнта, а й переводити всі конфліктні ситуації у конструктивні діалоги, усуваючи нервову складову.

Так, спілкування адвоката повинно відповідати певним принципам, в тому числі стриманості та коректності, толерантності та терпимості. Відомим є випадок, коли одним з адвокатів було не дотримано вказаних принципів шляхом образливого спілкування у шкільній Вайбер-групі свої дитини, за що адвоката було притягнуто до дисциплінарної відповідальності, правомірність чого підтвердив Верховний Суд, вказавши, що адвокат повинен дотримуватися правил адвокатської етики у всіх сферах свого життя, а не лише в професійній. До речі, аналогічні правила існують і для суддів, прокурорів, державних службовців.

При цьому, що до держслужбовців, то вони ще й повинні більш спокійно ставитися до критики та образ у засобах масової інформації.

Так, Європейський Суд розглянув справу «Димитріу проти Греції» (заява № 62639/12) щодо наступних обставин: під час програми, яку транслював телевізійний канал, мер зробив кілька заяв щодо фінансування компаній, які належали акціонеру кількох великих компаній. Акціонер прокоментував у газеті заяви мера, і ці коментарі згодом стали підставою для позову мера про захист честі і ділової репутації та відшкодування збитків. Вказаний позов було задоволено місцевим судом, зобов’язано виплатити меру 15 тис. євро, а також всі витрати. Акціонер звернувся до Європейського суду з прав людини посилаючись на ст. 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, заявивши про порушення його права на свободу вираження поглядів.

Європейський Суду констатував порушення статті 10 Конвенції, зобов’язав державу компенсувати акціонеру матеріальну шкоду у розмірі 25 тис. євро, та 2 тис. євро моральної шкоди, вказавши, що держслужбовці повинні більш спокійно ставитися до критики та образ у засобах масової інформації, а спроби компенсувати в суді завдану моральну шкоду може порушувати право на свободу вираження поглядів.

 

А поки питання образ та порушення права на честь та гідність роками розглядаються в судах, у Японії вже впроваджують засіб, який дозволить уникнути грубого поводження в магазинах, та взагалі уникнути контакту з людьми при придбанні продуктів – у Японії тестують безпілотний автомобіль-кур’єр.

Так, японська компанія Rakuten мережа супермаркетів Seiyu почала тестування невеликого автономного автомобіля, який буде розвозити придбані в онлайні продукти. Пілотний проект, який триватиме один місяць, стартував в місті Йокосука. Коли авто прибуває за певною адресою, замовнику необхідно ввести пароль (отриманий електронною поштою). Дверцята відкриються, і можна буде забрати покупку. Автомобіль оснащений камерами і сенсорами, які допомагають об’їжджати людей і перешкоди.

Не відстає від повністю автоматизованої доставки і південнокорейська компанія Samsung, яка заявила, що буде пропонувати в Ірландії доставку електронних пристроїв моделі Samsung Galaxy дронами.

Тож бажаємо Вам уникати усіх неприємних ситуацій, а якщо вони вже трапились, вирішувати питання разом з фахівцями, які не лише нададуть професійну допомогу, а й максимально усунуть стресовий фактор, адже, як відомо, нервові клітини не відновлюються, а головним залишається Ваше здоров’я та щастя.

Костенко Марина, Партнер, Адвокат