Оновлення Плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік: чи варто хвилюватись

Сергій Єфімов, адвокат, податковий консультант, АФ “ЄФІМОВ ТА ПАРТНЕРИ”

29.03.2021 ДПСУ оприлюднила на своєму офіційному вебсайті оновлений станом на цей день План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік.

З оприлюдненої на сайті ДПСУ інформації випливає, що податківці оновили, зокрема, розділ IV – “Документальні планові перевірки платників податків – юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.

Дізнавшись про таку новину, платники ЄСВ захвилювалися і почали запитувати: невже це оновлення означає, що податківці дійсно мають намір уже проводити планові перевірки з ЄСВ, не дивлячись на наявний мораторій щодо таких перевірок?

Хочемо заспокоїти платників ЄСВ і пояснити таке.

Насамперед слід нагадати, що документальні планові перевірки є одним із видів перевірок, які мають право здійснювати податкові органи відповідно до п. 75.1 ПКУ. А планові перевірки з питань ЄСВ податкові органи мають право проводити згідно зі ст. 13 Закону про ЄСВ.

Відповідно до п. 77.1 ПКУ для проведення планової перевірки має бути складено план-графік та оприлюднено на офіційному вебсайті ДПСУ.

Пунктом 77.2 ПКУ допускається можливість внесення змін до плану-графіка проведення перевірок. Оновлений план-графік також має бути оприлюднено на офіційному вебсайті ДПСУ.

Отже, розроблення й оприлюднення плану-графіка планових перевірок, а також оприлюднення оновленого плану-графіка таких перевірок прямо передбачено нормами ПКУ та з боку податкових органів є звичайною реалізацією їх повноважень.

При цьому звертаємо увагу, що запроваджені у зв’язку з карантином обмеження, заборони та мораторії не стосуються повноважень податкових органів щодо розроблення й оприлюднення плану-графіка планових перевірок, а також щодо оприлюднення оновленого плану-графіка. Інакше кажучи, карантинні обмеження не забороняють податківцям складати й оновлювати відповідно до вимог законодавства план-графік податкових перевірок.

Разом з тим сам факт оприлюднення плану-графіка чи оновлень до нього не означає, що податкові органи мають право та проводитимуть планові перевірки з питань ЄСВ тих платників, яких включено до плану-графіка.

Нагадаємо, що ще з 18.03.2020 відповідно до Закону № 533 запроваджено мораторій на проведення документальних перевірок з питань ЄСВ, який діє до цього часу та діятиме по останній календарний день місяця (включно), у якому завершується дія карантину.

Норми законодавства щодо мораторію на податкові перевірки мають перевагу над планом-графіком планових перевірок, яка полягає в тому, що проведення чи непроведення перевірок залежатиме не від наявності плану-графіка та його оновлень, а від мораторію на перевірки – доти, поки діятиме мораторій, податкові органи не матимуть права на проведення перевірок з питань ЄСВ згідно з планом-графіком (навіть з урахуванням оновлень до нього, здійснених в період дії мораторію).

Є, щоправда, іще один момент, який може викликати занепокоєння у платників ЄСВ. Зокрема, 09.02.2021 набрала чинності Постанова № 89, якою КМУ скоротив строк дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши їх проведення. Дехто може подумати, що внесення податківцями оновлень до розділу ІV Плану-графіка може свідчити про їх (податківців) сприйняття перевірок з ЄСВ таким, що дозволені Постановою № 89.

Із цього приводу зазначимо таке. Оскільки Постанова № 89 скорочує строк дії обмежень, установлених лише п. 522 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, а мораторій на ЄСВ-перевірки встановлено п. 912 розділу VIII Закону про ЄСВ, про який у Постанові № 89 нічого не вказано, то в частині мораторію на ЄСВ-перевірки з появою Постанови № 89 нічого не змінилось.

Більш докладно про те, що дозвіл на проведення перевірок, передбачений Постановою № 89, не стосується мораторію на ЄСВ-перевірки, а також про те, як можна захистити свої права, якщо податківці все ж таки прийдуть до вас на перевірку, можна прочитати у статті “Мораторій на податкові перевірки: що з ним”.