Земельна реформа – 2021

Вітаємо Вас!

Менше місяця залишилось до скасування мораторію на продаж сільгоспземель, який в Україні тривав майже 20 років.

Нагадаємо, що вже з 01 липня цього року запрацює Закон № 552, який дозволяє громадянам та юрособам відчужувати такі приватні землі:

  • для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
  • для ведення особистого селянського господарства, які виділені в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв);
  • власне земельні частки (паї).

Продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності все ще під забороною.

Для можливості втілення положень Закону № 552 в життя, Парламент 28 квітня прийняв Закон № 1423, який набрав чинності 27 травня 2021 року. Вказаний Закон фахівці вже охрестили «другою Земельною Конституцією» за кількість новацій у цій сфері.

Основні положення обох Законів ми відобразили у презентації, що додається до цього Моніторингу. Особливо цікаво це буде орендарям сільгоспземлі, які з 01 липня отримають можливість:

  • переважно перед іншими особами купити орендовану ними землю;
  • передати це переважне право іншій особі;
  • без погодження із власником земельної ділянки відчужити своє право оренди, передати його у заставу.

Ще однією цікавинкою Закону № 1423 є поява т.зв. «емфітевзисної оренди» – це коли особа, що користується земельною ділянкою на підставі договору емфітевзису (користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб) може передавати її в оренду на строк, що не перевищує строку договору емфітевзису.

А цікавим у цій ситуації є те, що похідне від права власності право виникає з іншого похідного права. І при цьому емфітевзис та оренда є принципово різними правовими інститутами з окремим правовим регулюванням. І ще Закон № 1423 не передбачає зворотного – «орендного емфітевзису», коли орендар вправі передати земельну ділянку у користування на підставі договору емфітевзису. А це плюс один аргумент на користь укладання договору емфітевзису, а не оренди.

Втім, далі спойлерити не будемо – запрошуємо до перегляду презентації. А після чекаємо на Ваші враження, запитання, побажання…

Ірина Висіцька, Партнер, адвокат