Отримання дозволу на узгоджені дії у формі створення/участі у об’єднанні

Вітаємо Вас!

Асоціація, корпорація, консорціум, концерн… Кожен із вас, підприємців, задумувався про участь у таких об’єднаннях або, принаймні, цікавився їх діяльністю. А все для того, щоб вирішувати спільно економічні та соціальні завдання. А от чи задумувались ви про ризики, які можуть чекати у такому випадку?

Неодноразово доводилось вам чути про узгоджені дії суб’єктів господарювання. Закон України «Про захист економічної конкуренції» визначає їх як укладення будь-яких угод, прийняття рішень або будь-яка інша погоджена конкурентна поведінка суб’єктів господарювання.

І ось однією з форм узгоджених дій є створення подібного об’єднання, а також вступ до нього, коли суб’єкти господарювання конкурують між собою або можуть конкурувати на якомусь ринку товарів. Наприклад, об’єднання виробників овочів, перевізників тощо.

Тобто, коли конкуренти вирішують спільно працювати через об’єднання, мають місце узгоджені дії, а саме горизонтальні узгоджені дії (бо учасники знаходяться на одному рівні: виробник-виробник, будівельник-будівельник, перевізник-перевізник).

Є горизонтальні узгоджені дії, які не потребують погоджень контролюючих органів, а лише необхідне бажання учасників, а є горизонтальні узгоджені дії, на які потрібно спочатку отримати дозвіл в Антимонопольного комітету України. Бо інакше учасникам об’єднання доведеться розпрощатися із 10-ю частиною доходу (виручки) за попередній фінрік або із 340 тис. грн (якщо доходу не було). Такі вже штрафи за створення чи вступ без дозволу, коли він був необхідний.

Таким чином, Типові вимоги до узгоджених дій вказують на те, що отримувати дозвіл доведеться, якщо:

  • Хоч один учасник об’єднання займає монопольне становище на ринку (частка перевищує 35% на ринку) або має виключні або переважні права чи повноваження від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, суб’єктів природної монополії чи інших монопольних утворень;
  • Сукупна частка на ринку всіх суб’єктів господарювання, до складу яких входять учасники горизонтальних узгоджених дій, на будь-якому задіяному ринку товару досягає 15%.

Пам’ятайте, коли ми говоримо про суб’єкт господарювання, до якого входять інші суб’єкти господарювання (ось як в попередньому пункті), то в розумінні конкурентного законодавства цей перший суб’єкт господарювання може виявитись об’єднанням (адже останнє – юридична особа) та/або ж групою суб’єктів господарювання, коли один або декілька з них здійснюють контроль над іншими (наприклад, ТОВ 2 є учасником ТОВ 1 з часткою 80%; за таких умов ТОВ 2 контролює ТОВ 1, адже здійснює вирішальний вплив на діяльність останнього).

Тобто, уявімо загальноукраїнське об’єднання автоперевізників. Якщо це об’єднання перевізників (в т.ч. групи суб’єктів господарювання) охоплюють 15% всього українського ринку з послуг перевезення, то тоді й дозвіл АМКУ потрібен.

  • Є намір встановлювати ціни (тарифи) реалізації або придбання товарів; розподіляти ринки чи джерела постачання за територіальним принципом, асортиментом товарів, обсягом їх реалізації чи придбання, за колом продавців, покупців або споживачів чи за іншими ознаками; обмеження, у тому числі припинення, виробництва товарів чи реалізації або придбання товарів; спотворювати результати торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів.

Отже, якщо діяльність об’єднання має певне відношення до вище написаних пунктів, то задумайтесь про отримання дозволу на узгоджені дії.

І ваші дії мають бути наступними:

  • Визначитись із особливостями діяльності об’єднання, зокрема положеннями установчого договору/статуту тощо.
  • Порахувати свої частки на ринку певного товару (роботи, послуги), аби зрозуміти, чи є прямі підстави отримувати дозвіл (досягнення 15%, 35% у вказаних вище випадках). Тут слід керуватись адмінданими, статистичною інформацією і т.д.
  • Якщо ви знайшли прямі підстави для отримання дозволу, то готуєте відповідну заяву до АМКУ та сплачуєте за неї збір у розмірі 10 200 грн. Проте, навіть, якщо з об’єктивних причин точно не можна визначити необхідність отримання дозволу, краще все ж на нього витратитись. Бо у АМКУ більше можливостей потім доводити, що дозвіл все ж був необхідний.
  • Отримуєте дозвіл, а тоді вже створюєте об’єднання або вступаєте до нього.

І на кожному з цих етапі ми надаватимемо юридичну підтримку, бо не відмовляємо від бізнес-ідей, а допомагаємо їх втілювати без ризиків.

 

Наталія Брожко, Партнер, адвокат