Відмова у бюджетному відшкодуванні ПДВ через порушення хронології формування від’ємного значення: оскаржуємо

Вітаємо Вас!

Як Ви гадаєте, чи можна знайти логічне заперечення на нелогічне твердження? Адже якщо думка не має раціонального зерна, то і заперечення на неї зводяться лише до одного – «це просто нісенітниця якась»

Саме із такою ситуацією ми зіткнулись, коли допомагали нашому Клієнту оскаржити податкове повідомлення-рішення, яким йому було відмовлено у бюджетному відшкодуванні ПДВ в розмірі 2 000 000,00 грн.

Позиція податківців зводилась до того, що Клієнтом було начебто порушено «принцип хронології формування від’ємного значення», згідно з яким податкові зобов’язання поточного (звітного) періоду зменшуються на суму податкового кредиту у хронологічному порядку його виникнення – від найдавнішого до найновішого.

При цьому податковий орган всі декларації за попередні періоди приймав без зауважень та заперечень щодо значення та шляхів формування від’ємного значення з ПДВ за ці періоди.

Але в акті перевірки, не спростовуючи цих даних і не заперечуючи загальної суми від’ємного значення з ПДВ, податківці вказали, що станом на початок кожного періоду від’ємне значення з ПДВ не було таким, як вказано Клієнтом.

Окружний адміністративний суд міста Києва у рішенні від 25.08.2021 у справі
№ 640/22487/20
не став шукати логіку в позиції податківців. Задовольняючи позовні вимоги, він виходив із того, що суми від’ємного значення з ПДВ, заявлені до бюджетного відшкодування Клієнтом, заявлені в межах сум, фактично сплачених у попередніх та звітному (податковому) періодах постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України. Що, до речі, не заперечувалось і податковим органом. Тож якщо помилка і була, то вона не вплинула на розрахунки позивача з бюджетом. Відтак, підстав для визнання відсутності у Клієнта права на отримання бюджетного відшкодування ПДВ суд не побачив.

Отримання цього рішення супроводжувалось суперечливими емоціями. З одного боку – радість, що Клієнт отримає законне бюджетне відшкодування. З іншого – обурення, що, зважаючи на надзвичайне завантаження Окружного адміністративного суду міста Києва, будь-яке нісенітне рішення податківців у столиці доводиться цілий рік скасовувати у судовому порядку.

Ірина Висіцька, Партнер, адвокат