Нотаріальні дії в умовах воєнного стану

Вітаємо Вас!

Початок ведення активних бойових дій та тимчасова окупація певних областей України показали, що в умовах воєнного стану є багато охочих отримати наживу на чужій біді: в країні почастішали випадки мародерства, від якого страждає як бізнес, так і приватні особи.

З метою збереження цілісності та конфіденційності інформації, недопущення несанкціонованого втручання та спотворення даних, недопущення випадків рейдерства Міністерством юстиції України та ДП «Національні інформаційні системи» було припинено функціонування державних реєстрів та баз даних, які адмініструються державою.

Проте навіть в умовах воєнного стану життя населення та бізнесу триває. І досить часто виникає необхідність отримання доступу та проведення реєстраційних дій у відповідних реєстрах, тому Кабінетом Міністрів України частково відновлено доступ до реєстрів з певними обмеженнями.

З метою фактичного відновлення функціонування ринку нерухомості, унормування особливостей надання нотаріальних послуг, зокрема щодо посвідчення правочинів із нерухомістю, а також доступу до Державного реєстру прав на нерухоме майно і Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з метою відновлення функціонування ринку нерухомості та державної реєстрації прав на неї та бізнесу Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 480 від 19 квітня 2022 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо діяльності нотаріусів та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану», якою внесено зміни до таких постанов:

– від 29.06.1999 № 1172 «Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів». З неї виключено Розділ «Стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних відносин»;

– від 28.02.2022 № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану»;

– від 28.02.2022 № 165 «Деякі питання реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб», назву якої змінено на «Про зупинення строків надання адміністративних послуг та видачі документів дозвільного характеру»;

– від 03.03.2022 № 187 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією рф»;

– від 06.03.2022 № 209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану».

Згідно з Постановою КМУ № 480 від 19 квітня 2022 року в умовах воєнного стану та протягом одного місяця з дня його припинення або скасування нотаріальні дії вчиняються з урахуванням особливостей (заборон).

Зокрема, українці не можуть:

– вчиняти дії за довіреністю від імені фізичних осіб;

– передавати майно до статутного капіталу або отримувати у звʼязку з виходом із товариства;

– відчужувати нерухомість раніше ніж за місяць;

– вчиняти нотаріальні дії поза межами області тощо.

Крім того, на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після спливу строку для прийняття спадщини.

Також Постановою КМУ № 480 від 19 квітня 2022 року передбачено, що нотаріальне посвідчення договорів щодо відчуження, поділу (виділу) нерухомого майна, спадкових договорів, договорів іпотеки, про заміну кредитора (відступлення прав вимоги) за кредитним договором та/або договором іпотеки, визначення розміру часток у праві спільної власності, договорів поділу спільного майна подружжя, відчуження цінних паперів, корпоративних прав, довіреностей на право розпорядження нерухомим майном та низка інших послуг здійснюється виключно нотаріусами, включеними до затвердженого Міністерством юстиції переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна.

З вищезазначеним Переліком нотаріусів Ви можете ознайомитися за посиланням.

Якщо Вам необхідна правова допомога при відчуженні нерухомого майна, укладенні спадкових договорів, договорів поділу спільного майна подружжя, відчуження цінних паперів, корпоративних правтощо звертайтеся до нас. Ми працюємо та доступні для консультування. Варіанти зв’язку з нами, Ви маєте.

Слава Україні!

Сергій Кишкань, Партнер, адвокат

Підписатись на Моніторинг