Як себе поводити під час обшуку

Вже більше 100 днів триває загарбницька війна російських окупантів проти України. Український народ героїчно протистоїть агресору. Ця війна поставила в дуже скрутне становище економіку нашої держави. Важко прогнозувати, коли вона закінчиться, але вже можна говорити про те, що потроху український бізнес оживає і пристосовується до роботи в умовах воєнного стану.

Вже приходять радісні новини із окремих куточків України, де підприємці змогли вийти на довоєнні показники роботи, що додає оптимізму. Вказане свідчить на те, що ворог програє не лише на полі бою, а ще й в намаганнях знищити економіку України.

Разом з пожвавленням економічного життя в Україні знову актуальними стають питання захисту бізнесу. Як показує практика, активізація бізнесу стимулює підвищення активності «нешановних» силових органів, зокрема правоохоронців, митників, у роботі яких, на жаль, у кращу сторону нічого не змінилося, як намагалися вони «заробити» на українському бізнесі, так і продовжують це робити під час воєнного стану. Хіба що ще відчайдушніше та більш натхненно.

За останні декілька місяців спостерігаємо непоодинокі факти незаконного притягнення митниками підприємців до адміністративної відповідальності з накладенням мільйонних штрафів, проведення правоохоронними органами незаконних обшуків з метою тиску на український бізнес.

Засмучує те, що наші законодавці в особі народних депутатів не лише не стримали пориви силових органів та не створили додаткових гарантій для захисту бізнесу на час війни, а навпаки своїми законодавчими змінами потенційно погіршили становище бізнесу в аспекті його захисту.

Так, змінами до Кримінально процесуального кодексу України знято заборону на проведення процесуальних дій уночі, ця зміна стосується всіх процесуальних дій, зокрема, обшуку, огляду, допиту. Крім того, однією з норм, яка викликає занепокоєння, є зміни до ч.1 ст.615 КПК Україні, а саме надання можливості правоохоронним органам проводити обшук, огляд житла, обшук особи без понятих.

Враховуючи наявний стан речей, не втрачає актуальності питання підготовки компанії та її працівників до проведення обшуків.

Загальні рекомендації як себе поводити під час обшуку наступні.

 1. Обов’язково повідомте свого адвоката про те, що до Вас прийшли з обшуком. Завчасно укладіть договір із адвокатом, оскільки обшук – це непередбачувана річ.
 2. Вимагайте повідомити підстави для проведення обшуку та надати копію ухвали суду про обшук.
 3. Перевірте наявність документів у слідчого або прокурора, вимагайте пред’явити посвідчення.
 4. Не провокуйте конфлікт з правоохоронцями, не ведіть себе агресивно. Підняття напруги під час проведення обшуку ніяким чином не допоможе, проте, як показує практика, може погіршити становище.
 5. Мобільних телефонів і носіїв інформації не повинно бути на видному місці чи на робочому столі, найкраще тримати при собі.
 6. Забезпечте зберігання даних на віддалених серверах, що унеможливить безперешкодний доступ до них.
 7. Не надавайте правоохоронцям ніяких показань під час проведення обшуку.
 8. Якщо слідчий виявив бажання проводити особистий обшук вимагайте присутності адвоката, участь якого є обов’язковою.
 9. Слідкуйте за упакуванням речей, вилучених в ході обшуку. Вони мають бути поміщені до відповідних сейф-пакетів та опечатані і скріплені підписами учасників обшуку.
 10. Обов’язково вкажіть в протоколі обшуку всі наявні зауваження до проведення обшуку.
 11. Вимагайте надати копію протоколу обшуку, який, в тому числі, має містити список всіх вилучених речей.

Як би Ви не були підготовлені до обшуку, не рекомендуємо обшуки без залучення адвоката, це може мати негативні наслідки та створить додаткові ризики.

Звичайно ж бізнесу не звикати жити під тиском силових органів, але є сподівання, що після закінчення війни в Україні будуть правильно розставлені пріоритети і це ганебне явище зникне назавжди.

 

Якщо Вам необхідна правова допомога в питаннях захисту бізнесу, визначення кримінально-правових ризиків, підготовки працівників компанії до обшуку, супроводження інтересів компанії у відносинах з правоохоронними органами тощо звертайтеся до нас. Ми працюємо та доступні для консультування. Варіанти зв’язку з нами Ви маєте. 

Слава Україні!

Сергій Кишкань, старший партнер, адвокат

Підписатись на Моніторинг