Як підтвердити дату перетину кордону даних сигарет зі смако-ароматичними добавками та вберегти себе від штрафу Держпродспоживслужби

Питання: З 11.07.2023 заборонена роздрібна торгівля для реалізації на території України сигарет, що містять смако-ароматичні добавки, за винятком залишків, ввезених на територію України до 11.07.2023.

Які документи (окрім прибуткової накладної) потрібно запросити від Постачальника, щоб підтвердити дату перетину кордону даних сигарет та вберегти себе від штрафу Держпродспоживслужби?

Відповідь: З 1 липня 2023 року набрав чинності Закон України від 16 грудня 2021 року № 1978-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну» (далі – Закон № 1978), яким внесено зміни, зокрема, до Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Пунктом 4 розд. II «Прикінцеві положення» Закону № 1978 встановлено, що тютюнові вироби, електронні сигарети, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, а також пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, введені в обіг до набрання чинності відповідними положеннями цього Закону, знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах строку придатності для споживання, але не довше дванадцяти місяців з дня набрання чинності цим Законом.

При цьому, введення в обіг тютюнового виробу – це надання на ринку України тютюнових виробів незалежно від місця їх виробництва на платній або безоплатній основі.

Отже, йдеться про можливість продати залишки «заборонених» нині до продажу тютюнових виробів. І на це у продавців є 12 місяців (до 11.07.2024). Звісно, щоб торгувати такими виробами без штрафів, потрібно, щоб на упаковці було зазначено, що їх вироблено не пізніше 10.07.2023 (включно), тобто, до набрання чинності цим Законом. Принаймні, це стосується тютюнових виробів, вироблених в Україні. До цієї ж дати варто здійснити їх реалізацію виробником, оскільки поняття «уведення в обіг» може бути Держпродспоживслужбою розтлумачено як відвантаження зі складу виробника. Принаймні, не варто цей ризик ігнорувати, щоб потім не сперечатися з цього приводу у суді.

Щодо імпортних тютюнових виробів, то для торгівлі без штрафів потрібно мати докази, що вони були імпортовані в Україну до 11.07.2023 (і таким чином введені в обіг в Україні).

Такими доказами можуть бути наступні документи:

  • транспортні накладні, а саме коносамент, який використовується для морських перевезень, залізнична накладна, авіанакладна, CMR – накладна на автоперевезення;
  • митна декларація.

 

Ірина Овдійчук, юристка Адвокатської фірми «Єфімов та партнери»