Нарахований єдиний податок, який сплачувати не потрібно…

EXPERTUS. Головбух

Питання: Підприємцям 1 та 2 групи, які скористались правом не платити єдиний податок – ПОЧАЛИ НАРАХОВУВАТИ ПЕНЮ ЗА НЕСПЛАТУ!!!!!! Пеня нараховується якщо ФОП захоче сплатити єдиний податок, який раніше не платив, або в момент, коли підприємець вирішує його списати і податкова проводить операцію зі зменшення податкового боргу?

Відповідь: Відповідно до підпункту 9.1 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX Податкового кодексу України фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої та другої групи з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України мають право не сплачувати єдиний податок. При цьому такими особами декларація платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого цього підпункту єдиний податок не сплачувався.

Проте податківці не завжди однаково тлумачили цю норму і вимагали (або просили) від платників такий ЄП сплачувати. Інколи обіцяли повернути або врахувати у майбутньому, іноді погрожували штрафами. По різному бувало.

Мабуть не важко згадати публічні заяви ГУ ДПС Хмельниччини, коли податківці у той чи інший спосіб намагалися переконати ФОПів такий ЄП платити та врешті решти прийшли до того, що платити його ФОПи не зобов’язані (https://km.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/646605.html). Навіть ДПС України змушена була втручатися у цей конфлікт.

 

Інший бік цього питання полягав у програмному забезпечені (ПЗ), яким користуються податківці. Воно просто не було запрограмоване на звільнення ФОПів 1-ї та 2-ї груп від ЄП. Тому такі ФОПи у своєму кабінеті платника податків змушені спостерігати нарахування такого ЄП та навіть пені на суму «податкового боргу». Податківці це пояснювали відсутністю технічної можливості списати вказані суми. І вони не брехали про це. Деякі з них обіцяли потім списати і радили не дуже на то реагувати.

 

Станом на сьогодні ситуація дещо змінилася із прийняттям Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» № 3219-ІХ (Законопроєкт № 8401). Мабуть це те, чого й чекали податківці. Йдеться про юридичну підставу для списання нарахованих сум ЄП, штрафів та пені.

Відповідно до п.12 цього Закону для платників єдиного податку, які скористалися правом не сплачувати єдиний податок відповідно до підпункту 9.1 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX Податкового кодексу України, нараховані контролюючим органом суми авансових внесків з єдиного податку, суми штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або сплату (перерахування) не в повному обсязі авансових внесків з єдиного податку в порядку та у строки, визначені ПКУ, підлягають скасуванню (анулюванню) за відповідні періоди з 1 квітня 2022 року по 31 липня 2023 року.

Тобто той вихід із цієї ситуації, про який часто й говорили податківці, знайшов своє законодавче вирішення. Законодавець визнав, що суми ЄП, пені та штрафних санкцій, які були нараховані і відображалися в кабінеті платника ЄП, були нараховані механічно, і відтепер податківці отримали юридичну підставу ці суми скасувати (анулювати). Тобто айтішники, що працюють з ДПС, мають тепер завдання внести певні корективи у своє ПЗ, а платники податків вже мають почати бачити у своєму кабінеті платника «зникнення» податкового боргу з ЄП та штрафних санкцій. Принаймні автору відомо про таких ФОПів в Івано-Франківській та деяких інших областях.

 

Але не обійшлося й без нюансів.

 

Податкові зобов’язання із сплати ЄП нараховуються таким платникам єдиного податку за періоди, за які був фактично сплачений єдиний податок, що відображені в декларації платника єдиного податку.

Тобто ті ФОПи які не змогли встояти перед натиском податківців або з інших причин сплатили такий ЄП у періоді з 1 квітня 2022 року по 31 липня 2023 року, фактично втратили можливість (пільгу) цей податок не платити. Законодавець у Законі № 3912 прямо закріпив цей наслідок. Тому розраховувати на повернення фактично сплачених сум ЄП у періоді, коли його платити не було потрібно, не варто.

 

Нюанс другий полягає в тому, що окрім пільги щодо сплати ЄП існувала ще й пільга щодо неподання декларації. Але якщо ФОП таку декларацію подав, то цілком логічно, що вказана у ній сума ЄП потрапить в податковий борг. Принаймні податківці усю провину за виникнення такого податкового боргу перекладуть на платника. Адже він сам задекларував своє зобов’язання.

У цьому разі виходом з цієї ситуації може бути подання уточнюючого розрахунку відповідно до ст.50 ПК України. У разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку. В такому уточнюючому розрахунку слід проставити нулі там, де стояли суми ЄП. І ні в якому разі не сплачувати такий ЄП.

 

Нюанс третій пов’язаний зі сплатою ЄП (на «прохання» податківців) до скасування (анулювання) податкового боргу. Зрозуміло, що скасування (анулювання) податкового боргу щодо ЄП, штрафів та пені може бути здійснено податківцями не одразу. У такому разі оплата ЄП за період після 1 серпня 2023 року податківцями буде зарахована як сплата податкового боргу, нарахованого ними раніше. Принаймні такий алгоритм закладено і в ПК України, і, очевидно, в програмне забезпечення. В результаті платник наполягатиме на тому, що заплатив за серпень 2023 року, а податківці стверджуватимуть, що то була оплата за квітень 2022 року.

Щоб такого не сталося слід, по-перше, дочекатися, коли сума нарахованого ЄП, штрафів та пені були списані в електронному кабінеті, зафіксувати цей факт, а вже потім сплачувати ЄП за серпень.

Якщо ж строк сплати ЄП за серпень вже настав, а податківці суму раніше нарахованого ЄП, штрафів та пені ще не списали, то в такому разі потрібно в призначенні платежу в платіжній інструкції чітко вказати, що здійснюється сплата ЄП саме за серпень 2023 року. І ні в якому разі не платити через ті сервіси, де призначення платежу вказати не можна.

Олександр Єфімов, Старший партнер Адвокатського об’єднання «Адвокатська фірма «Єфімов та партнери», доктор філософії права, доцент, адвокат, аудитор, доцент кафедри приватного права, Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана