«Білоруська» кредиторка. Чи можливо списати

“Фінансовий директор компанії”, 01/2024, січень. 

Між юридичною особою резидентом України (далі — Покупець) та Контрагентом-1 — юридичною особою Республіки Білорусь (далі — Постачальник) у 2021 році укладено міжнародний контракт строком дії до 31.12.2022 р.

Отже, у Покупця перед Постачальниками на момент початку військових дій виникла кредиторська заборгованість, яку на цей час не погашено. Співробітництво та взаємовідносини з Постачальниками припинені та не здійснюються.

 

З урахуванням вищевикладеного, виникають питання щодо:

–           можливості списання виниклої у Покупця кредиторської заборгованості перед Постачальниками, які є резидентами держави-пособника агресора;

–           необхідності коригування податкового кредиту з ПДВ у випадку можливості списання такої кредиторської заборгованості.

 

 

Нажаль війна (повномасштабне вторгнення) не лише призвело до руїн та вбивства українців. Воно ще вплинуло й на ділові стосунки українського бізнесу з бізнесом країни-агресорки та бізнесом країни, що допомагає агресору. А це ставить питання, які доводиться вирішувати саме нам, українцям, у такій ситуації.

 

Щодо відносин з Білоруссю.

 

Відповідно до ст.3 Резолюції 3314 (ХХIХ) Генеральної Асамблеї від 14 грудня 1974 року (https://www.un.org/ru/documents/decl_conv/conventions/aggression.shtml) будь-яка з наступних дій, незалежно від оголошення війни, з урахуванням та відповідно до положень ст. 2, кваліфікуватиметься як акт агресії, зокрема: f) дія держави, що дозволяє, щоб її територія, яку вона надала у розпорядження іншої держави, використовувалася цією іншою державою для вчинення акту агресії проти третьої держави.

 

У Верховній Раді України зареєстровано та перебуває на розгляді Проект Постанови про Звернення Верховної Ради України до Організації Об’єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Республіки Білорусь державою-агресором (9397). (https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/42115)

 

Тобто, станом на 15.12.2023 Республіка Білорусь хоча й відповідає за нормами міжнародного права ознакам країни, що здійснює акт агресії відповідно до Резолюції 3314 (ХХIХ) Генеральної Асамблеї, однак офіційно РБ не визнана країною-агресоркою за українським законодавством.

 

Повна версія статті тут: https://e.fdk.net.ua/finansovyy-dyrektor-kompaniyi-2024-1/biloruska-kredytorka-chy-mozhlyvo-spysaty