Законопроєкт про віртуальні активи: підготували аналітичний висновок

У грудні 2023 року мали нагоду попрацювати над аналізом законопроєкту про віртуальні активи (10225).

До цього проєкту нас запрошено організацією, діяльність якої здійснюється за підтримки МЗС одного із членів ЄС.

Мета – аналіз законопроєкту на відповідність європейським стандартам (acquis communautaire).

Ключові тези висновку:

  1. Загалом структура та суть законопроєкту узгоджується із структурою та суттю Регламенту (ЄС) 2023/1114 Європейського парламенту.
  2. Одним із недоліків запропонованої редакції Закону України «Про віртуальні активи» є розміри штрафів як вид заходів впливу, визначені ст. 112, що є проявами невиправданої дискримінації та порушення принципу рівності.
  3. Відповідно до положень п. 55 Преамбули Регламенту щоб запобігти ризику втрати токенів з привʼязкою до активів і зберегти вартість цих активів, емітенти таких токенів повинні мати належну політику зберігання своїх резервних активів. При цьому слід уникати концентрації зберігачів резервних активів. Однак у певних ситуаціях це може бути неможливим через відсутність відповідних альтернатив. У таких випадках тимчасова концентрація повинна вважатися прийнятною.

    Втім, положення законопроєкту (зокрема стаття 47 нової редакції Закону України «Про віртуальні активи») вказують на необхідність уникнення ризику концентрації резервних активів та не врегульовують можливість існування тимчасової концентрації тощо.