ПОСЛУГИ З ПЕРЕВЕЗЕННЯ ЗА КОРДОНОМ: ДОКУМЕНТАЛЬНЕ ОФОРМЛЕННЯ

Газета “ВСЕ ПРО БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК”, № 118 за 22 грудня 2023

У яких випадках можна обійтися без ЗЕД-контракту? Які потрібні документи? Які документи є підтвердженням експорту робіт, послуг у сфері ЗЕД? Якщо перевізник-нерезидент надає послуги з перевезення експедитору-резиденту, чи достатньо лише інвойсу для підтвердження операції від перевізника-нерезидента без акта наданих послуг? Оскільки такий первинний документ, як акт наданих послуг, не передбачено у більшості нерезидентів, чи повинен експедитор-резидент, окрім інвойсу, вимагати акт виконаних робіт, якщо дата інвойсу збігається з датою розвантаження (тобто датою наданих послуг)? Чи може бути підставою положення в договорі, що інвойс для експедитора-резидента є також і актом виконаних робіт? Про все це ви дізнаєтеся з цієї статті.

Відповідно до ст.652 ЦКУ (document.vobu.ua/doc/3182) договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.

 

У ч. 1 ст. 31 Закону № 2709 (document.vobu.ua/doc/6871) зазначено, що форма правочину має відповідати вимогам права, яке застосовується до змісту правочину. Водночас достатнім буде дотримання вимог права місця укладення договору, а якщо сторони договору знаходяться в різних державах, — права місця розташування сторони, що зробила пропозицію укласти договір, якщо в самому договорі не встановлено іншого. У той же час за ч. 3 ст. 31 Закону № 2709 зовнішньоекономічний договір, якщо хоча б однією стороною є громадянин України або юридична особа України, укладається у формі, передбаченій законом, незалежно від місця його укладення, якщо інше не встановлено міжнародним договором України. Правові наслідки недодержання вимоги щодо письмової форми зовнішньоекономічного договору визначаються правом, що застосовується до змісту правочину.

 

Згідно зі ст. 6 Закону про ЗЕД (document.vobu.ua/doc/11165) зовнішньоекономічний договір (контракт) укладається суб’єктом зовнішньоекономічної діяльності або його представником у простій письмовій або в електронній формі, якщо інше не передбачено міжнародним договором України чи законом.

Важливо: у разі експорту послуг (крім транспортних) ЗЕД-контракт може укладатися шляхом прийняття публічної пропозиції про угоду (оферти) або шляхом обміну електронними повідомленнями, або в інший спосіб, зокрема шляхом виставлення рахунка (інвойсу), у тому числі в електронному вигляді, за надані послуги. Повноваження представника на укладення ЗЕД-контракту може випливати з доручення (довіреності), установчих документів, договорів та інших підстав, які не суперечать Закону про ЗЕД. ЗЕД-контракт може бути визнано недійсним у судовому порядку, якщо він не відповідає вимогам законів України або міжнародних договорів України.

повний текст тут:  https://gazeta.vobu.ua/archives/59169