Якщо українці отримують дохід (допомогу) за кордоном

Цей рік «відзначився» тим, що «запрацювала» тема декларування прибутку від КІК. Controlled Foreign Company (CFC) або контрольована іноземна компанія (КІК) – це те, наявність чого у резидента України зобов’язує його відзвітувати не лише про прибуток КІК, а й про інші доходи та майно, оскільки звіт про прибуток від КІК є складовою частиною декларації про доходи та майновий стан.

Проте є ще один підводний камінь, на існуванні якого податківці ще не акцентували увагу. Це обов’язок подавати декларацію про доходи і майновий стан, який виникає для осіб, що отримують іноземні доходи.

Нагадаю, що іноземні доходи – доходи отримані з джерел за межами України (п.163.1 ст.163 Податкового кодексу України).

Дохід, отриманий з джерел за межами України – це будь-який дохід, отриманий резидентом, у тому числі від будь-якого виду діяльності за межами митної території України, включаючи доходи від виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими договорами та трудовими договорами, інші доходи від будь-яких видів діяльності за межами митної території України або на території, непідконтрольній контролюючим органам (п.п.14.1.55 п.14.1 ст.14 ПКУ).

А тепер уявіть собі, скільки українців через війну наразі проживають за межами України та скільки з них отримують будь-які доходи за межами території України.

Навіть якщо ті доходи не оподатковуються в Україні з тих чи інших підстав, декларувати їх резидент зобов’язаний. Відповідальність за неподання декларації не дуже критична – штраф 340 грн. Проте вона не звільняє від обов’язку таки декларацію ту подати.

А є ще категорія громадян, які не зобов’язані декларувати доходи, але їм самим це потрібно.

Наприклад, для того, щоб повернути ПДФО із суми, сплаченої за навчання дітей. Або ж, коли іноземний банк, в якому громадянин України відкриває рахунок, просить підтвердження доходів, при зарахуванні на цей рахунок коштів.

Олександр ЄФІМОВ, Старший Партнер

Підписатись на Моніторинг