Скажіть мені, що Ви знаєте про «інвойс», і я скажу хто Ви.
Справді, знання особливостей такого документа як інвойс, дозволяє багато чого «розповісти» про особу, яка його виставляє.
Наприклад, чи є інвойс первинним документом?
У листах Мінфіну від 16.02.2017 №31-11410-06-5/4339, від 22.08.2017 №35210-07/23-3364/2658 вказано, що оформлений належним чином рахунок-фактура (інвойс) може бути підставою для відображення в бухгалтерському обліку господарської операції з постачання товарів, робіт (послуг) без складання акта приймання-передачі тільки у разі його оплати, що підтверджується відповідними документами. Документами, що підтверджують оплату, можуть бути платіжне доручення, розрахунковий чек, касовий чек, розрахункова квитанція, виписка з карткового рахунку, квитанція до прибуткового касового ордера тощо.
Тобто для податківців інвойс не буде слугувати остаточним підтвердженням оплати, як наприклад платіжні інструкції, розрахункові квитанції тощо.
Фактично інвойс є документом у якому компанії зазначають:
- товари та послуги, які вони надають клієнтам;
- зобов’язання клієнта на оплату цих послуг.
Однак, інвойси не фіксують господарську операцію, розпорядження або дозвіл на її проведення, а мають тільки інформаційний характер.
Погодьтеся, така характеристика викликає сумніви щодо того, чи може інвойс бути основним первинним документом під час здійснення операцій, пов’язаних з зовнішньоекономічною діяльністю.
То що, від інвойсів краще відмовитися?
Ні, не варто!
Для податківців інвойс набуде статусу первинного документа лише у випадку, коли в ньому зазначені всі належні реквізити, передбачені ч.2 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996 (зміст та обсяг господарської операції, одиниці виміру господарської операції, тощо) та відомості про здійснену господарську операцію.
З дотриманням таких умов інвойс можна використовувати як первинний документ з метою відображення в бухгалтерському обліку господарських операцій. Не інакше.
Тож, якщо Ви знаєте таку особливість інвойсів, – Вітаю! Спірних питань з контролюючими органами у Вас не виникало, і сподіваюсь не виникне.
Якщо ж раніше Ви не вважали інвойс повноцінним первинним документом, але дуже хочете спробувати його використати в такій ролі, – Вітаю! Ви знайшли юристів, які допоможуть розібратися з його особливостями. Консультувати ми вміємо, можете перевірити!
Нехай нічого не стає на заваді! Бережіть себе!
Вікторія Шелест,
юристка