ТЦК, поліція: психологія чи право

Зміни у законодавстві про мобілізацію, про військову службу наразі затьмарили інші актуальні та обговорювані теми, такі як блокування податкових накладних чи звітування щодо КІК.

Дуже багато запитань наразі отримують юристи від тих, кого так чи інакше стосується зазначене «мобілізаційне» законодавство. І, якщо відверто, то більшість відповідей наразі залишається у площині теорії, оскільки практика ще лиш напрацьовується працівниками національної поліції, представниками ТЦК, суддями. І вона може рухатися у найнесподіванішому напрямку.

Приклад з власного досвіду: зупиняє якось працівник поліції моє авто і просить показати йому водійське посвідчення. Я питаю його про причину зупинки, а він відповідає: «Для перевірки документів».

Запитую: «У якому законі є така підстава «для перевірки документів»?».

Відповідає: «Стаття 32 Закону України «Про Національну поліцію». Поліцейський має право перевіряти документи».

Кажу: «А в ст.35 цього ж Закону одинадцять підстав для зупинки транспортного засобу. І такої підстави, як перевірка документів там немає. До того ж, згідно з цією статтею поліцейський зобов’язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, визначеної саме у цій статті»…

Це я до того, що людині без юридичних знань важко спілкуватися з правоохоронцями, які вчили право.

А ще важче спілкуватися з представниками ТЦК. Бо вони право не вчили, а владу отримали. І тут «працює» більше психологія спілкування, аніж знання законів.

Тож наразі маємо ситуацію, в якій ще треба визначитися, чого більше психології чи права. Та в будь-якому разі, краще мати контакт адвоката, щоб було у кого запитати про свої права і обов’язки в тій чи іншій ситуації.

А сьогодні Ви вже знаєте, що зупиняти авто для перевірки документів працівники поліції повноважень не мають.

Олександр Єфімов, Старший Партнер

Підписатись на Моніторинг