Нюанси відстрочок

Після закінчення 60-денного строку, відведеного на оновлення даних призовникам, військовозобов’язаним та резервістам, питання мобілізації тільки набирають своєї актуальності. Саме зараз настав час активних дій представників районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі РТЦК та СП) стосовно виявлення осіб, придатних до військової служби.

Один із законних способів захисту від мобілізації є реалізація свого права на відстрочку. Саме так, наявність права ще не означає його реалізацію.

Право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов’язаним шляхом вчинення ним активних дій та оформлення його у відповідний спосіб уповноваженим органом, зокрема, РТЦК та СП.

У випадку наявності у Вас підстав для звільнення від мобілізації, передбачених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», обов’язковим є оформлення Довідки про відстрочку згідно з Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, що затверджений Постановою КМУ № 560 від 16.05.2024.

Кожна з підстав на відстрочку потребує ретельної підготовки документального її підтвердження та належного оформлення супровідних документів. Адже у випадку наявності підстави на відстрочку, але недостатнього чи неправильного її підтвердження – існує ризик отримати відмову в отриманні відстрочки, яку потім доведеться оскаржувати в судовому порядку.

Важливо розуміти, що у разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки, військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби (п. 63 Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024), що є першим кроком до отримання мобілізаційної повістки. А процес судового оскарження жодним чином не зупиняє мобілізаційних процесів щодо такого військовозобов’язаного. Хіба що суд погодиться задовольнити заяву про забезпечення позову (заборона вчиняти дії тощо).

Тому, надважливим є правильне документальне оформлення усіх належних документів, які підтверджують Ваше право на відстрочку, як і, звісно, вирішення супутніх питань, які виникають в процесі. Так, особа, яка не перебуває на військовому обліку, не може реалізувати своє право на відстрочку, тому алгоритм дій змінюється і первинним є постановка на військовий облік.

Підтвердження кожної з підстав, яка надає право на звільнення від мобілізації, має свої особливості.

Для прикладу, стала цікавою практична сторона реалізації права на відстрочку особами, які здійснюють догляд (постійний догляд) за особами, зазначеними у пунктах 9, 13, 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Так, для підтвердження такого права військовозобов’язані мають отримати Акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), який видається уповноваженою на те комісією при виконавчому органі сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.

Однак, на сьогодні, від осіб, які бажають реалізувати своє право на відстрочку із зазначених підстав, перш за все, вимагається подача заяви на відстрочку з наявним підтверджуючим пакетом документів до РТЦК та СП, а вже потім звернення до органів місцевого самоврядування із відповідною заявою для отримання акту про встановлення факту здійснення особою догляду. РТЦК та СП перевіряє перебування такого військовозобов’язаного на військовому обліку, родинні зв’язки його та особи, яка потребує догляду (постійного догляду) та інші дані. Матеріали за результатами перевірки надсилаються керівнику виконавчого органу місцевого самоврядування за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов’язаного, який здійснює догляд.

І лише після цих дій, за результатами роботи, комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) з урахуванням наданих районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом матеріалів складає акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду).

У вирішенні цих питань радо може допомогти наша команда адвокатів, помічників адвокатів та юристів.

Юлія КОЛОМІЄЦЬ, юристка

Підписатись на Моніторинг

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *