EXPERTUS. Головбух
Питання: Громадська організація (ГО), статутною метою якої є допомога військовим, ЗСУ, ДФТГ, ветеранам та їх сім’ям отримує цільові кошти від благодійної організації (БО) на ремонт автомобілів військовослужбовців. Кожна сума надходить на підставі заяви військового під конкретне авто. ГО цими цільовими коштами оплачує СТО послуги із ремонту авто.
Чи має можливість ГО утримувати якийсь відсоток із цих коштів для утримання організації (оплата банківських послуг, комуналка, тощо)?
Якщо так, то в якому розмірі, які є межі?
Яке законодавче підгрунття для цього? В БО подаємо звіт про використання коштів, що вони надали, тому маємо обгрунтувати витрати.
Відповідь: На відміну від благодійних організацій, Закон України «Про громадські об’єднання», який є правовою основою для діяльності громадських організацій не встановлює для них обмежень щодо розміру адміністративних витрат від отриманих надходжень.
Джерела надходження і порядок використання коштів та іншого майна громадського об’єднання закріплюються у статуті (п.8 ч.1 ст. 11 Закону України «Про громадські об’єднання»). Тож формально для громадської організації обмеження розміру адміністративних витрат від отриманих надходжень може бути встановлено статутом цієї організації.
Відповідно до ст. 24 Закон України «Про громадські об’єднання» громадське об’єднання зі статусом юридичної особи для виконання своєї статутної мети (цілей) має право володіти, користуватися і розпоряджатися коштами та іншим майном, яке відповідно до закону передане такому громадському об’єднанню його членами (учасниками) або державою, набуте як членські внески, пожертвуване громадянами, підприємствами, установами та організаціями, набуте в результаті підприємницької діяльності такого об’єднання, підприємницької діяльності створених ним юридичних осіб (товариств, підприємств), а також майном, придбаним за рахунок власних коштів, тимчасово наданим у користування (крім розпорядження) чи на інших підставах, не заборонених законом.
Cтатус неприбутковості громадської організації слід розглядати в площині податкових правовідносин.
Так, у відповідності до п.133.4 ст. 133 Податкового кодексу України неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі – неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
– утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
– установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України;
– установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення);
– внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (абз.1 п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України).
Отже, громадська організація має право використовувати отримані доходи як на реалізаціію мети (цілей, завдань) та напрямів своєї діяльності, так і на своє утримання. Але є нюанс.
Якщо благодійна організація при перерахуванні коштів у платіжній інструкції конкретно пише на що дає кошти (з огляду на запитання, так і є), громадська організація без її згоди не має права змінювати цільове призначення цих коштів.
Якщо ж у призначені платежу нічого не вказано, або вказано загальну фразу, таку як «благодійна допомога на статутну діяльність», це дає можливість громадській організації самостійно розпоряджатись отриманою сумою.
Ірина Овдійчук,
Старша партнерка, адвокатка Адвокатської фірми «Єфімов, Брожко та партнери»