Чи може звільнитися директор приватного підприємства без участі засновника?

EXPERTUS. Головбух

Приватне підприємство знаходиться у м. Київ, засновник у Криму, отримав громадянство росії.

Директором підприємства є найманий працівник, який бажає звільнитися. Як бути, якщо зв’язку із засновником немає?

  • Ірина ОВДІЙЧУК,

Старша партнерка, адвокатка Адвокатської фірми «Єфімов, Брожко та партнери» 

Коли підприємство, в особі директора  втрачає зв’язок із його засновником, то не важливо, із яких причин засновник «зник». Їх можна нарахувати безліч. Хтось виїхав, хтось опинився на тимчасово окупованій території України, а хтось і зовсім отримав громадянство росії.

У директора постає інше питання, важливіше. Як у такому разі звільнитися із підприємства та виключити із ЄДР дані про себе як керівника?

Давайте розбиратися.

 

Відповідно до ст. 92 ЦК України юридична особа набуває цивільних прав та обов’язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. При цьому, порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом. У випадках, встановлених законом, юридична особа може здійснювати свою дієздатність через своїх учасників. Відомості про органи управління, а також інші відомості встановлені ч. 4 ст. 89 ЦК України вносяться до єдиного державного реєстру.

Згідно із ст. 65 ГК України власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів. Керівника підприємства призначає (обирає) власник (власники) безпосередньо або через уповноважені органи чи наглядова рада такого підприємства (у разі її утворення).

Такий керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.

Частиною 4 ст. 65 ГК України встановлено, що з керівником підприємства, який є найманим працівником укладається трудовий договір (контракт), в якому визначаються строк найму, права, обов’язки і відповідальність керівника, умови його матеріального забезпечення, умови звільнення його з посади, інші умови найму за погодженням сторін.

Коли директор підприємства є найманим працівником, як у нашому випадку, то він має такі ж права, як і всі інші працівники підприємства, зокрема, право на звільнення за власним бажанням (ст. 38 КЗпП).

Однак, звісно ж, процедура звільнення директора із займаної посади не може вважатись завершеною внаслідок припинення лише трудових відносин з підприємством. Адже, повноваження директора як посадової особи припиняються з моменту прийняття відповідного рішення власником (засновником) та внесення змін до ЄДР.

Бо маємо п. 13 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, яким встановлено, що в ЄДР містяться відомості про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.

Тож, для реалізації права на звільнення директору потрібно вчинити ряд таких дій:

1) повідомити власника (засновника) про своє бажання звільнитися, тобто написати заяву про звільнення за власним бажанням, на підставі ст. 38 КЗпП, та надіслати її за адресою власника (засновника), зазначеною в установчих документах, а також відомими засобами електронного зв’язку;

2) подбати про належну передачу справ, повернути печатки, штампи, ключі, матеріальні цінності. Це можна зробити в порядку ст. 84 Закону України «Про нотаріат»;

3) зібрати докази вчинення вищезазначених дій та звертатися до суду. Адже, заяви про звільнення за власним бажанням та видачі наказу по закінченню чотирнадцяти денного строку про своє звільнення може бути недостатнім для остаточного припинення трудових відносин з підприємством, враховуючи ситуацію, коли власник (засновник) підприємства не прийняв рішення про звільнення цієї особи з посади директора.

На підставі рішення суду повноваження директора припиняються, а підприємство зобов’язують внести запис про звільнення керівника з посади до його трудової книжки та провести державну реєстрацію змін до ЄДР.

Отже, директор має право звільнитися з посади, навіть не отримавши згоди власника (засновника). Для цього потрібно подбати про документи, що підтверджують бездіяльність з боку власника (засновника) до вирішення цього питання, і звернутися до суду.

Отримавши рішення суду про визнання трудових відносин припиненими слід зазначене рішення подати державному реєстратору для виключення запису про директора з ЄДР.

Варто попередити, що на практиці у державного реєстратора можуть виникнути технічні складнощі із виключення запису про директора з ЄДР.  За таких обставин, запис про директора в ЄДР залишиться, однак до нього будуть додані відомості про те, що повноваження директора припинились за рішенням суду.

Звертаємо увагу також на те, що статутом підприємства можуть бути передбачені особливості звільнення директора. Тож, для повного розуміння його прав та обов’язків радимо спочатку зазирнути туди.