“Дроблення бізнесу” – злочин?

У супровідному листі до нашого Моніторингу минулого понеділка я писав про «ініціативу» Нацбанку щодо контролю комерційним банками так званого дроблення бізнесу. Це коли один платник податків розбиває свій бізнес на менші частини і здійснює його через ФОПів. Мета: зменшити ризики і суми сплачуваних податків.

Але ж сплачувати менше податків, дотримуючись закону, не є правопорушенням, тим  більше злочином (кримінальним правопорушенням). Не знайдете Ви ані в Кримінальному, ані в Податковому кодексах заборони дроблення бізнесу. Бо якщо звинувачувати тих, хто правомірно сплачує менше податків, то слід усіх платників єдиного податку визнати злочинцями.

Більше того, відповідно до Закону Антимонопольний комітет України може застосувати примусовий поділ бізнесу за наявності певних умов. Виходить, що примусовий поділ є своєрідною санкцією за зловживання монопольним становищем і є обов’язковим в такому разі. А якщо в результаті такого примусового поділу зменшиться надходження податків, то виходить, що АМКУ також стає правопорушником, коли виконує свої функції відповідно до Закону?

І на завершення та для підсилення написаного нагадаю думку Лернеда Хенда, американського судді та філософа: «Немає нічого вартого осуду в тому, що справи ведуться так, щоб можна було платити податків так мало, як це можливо. Так чинять усі ― і бідні, і багаті. І всі вони мають рацію, оскільки ніхто не має платити суспільству більше, ніж зобов’язаний відповідно до закону».

То як на Вашу думку, дроблення бізнесу – це незаконно?

Олександр Єфімов, Старший Партнер, адвокат

Підписатись на Моніторинг

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *