Якщо орендовані землі в окупації

В умовах сучасних викликів, зокрема окупації певних територій України, питання оренди державного чи комунального майна набуває особливого значення. І постає доволі логічне питання: як діяти орендодавцям та орендарям для розірвання договору? Що робити з майном?

Повірте, Вам варто знати алгоритм дій та що саме потрібно вчинити для вирішення даного питання.

Закон, який регулює правові, економічні та організаційні відносини, пов’язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, нам каже, що договір оренди припиняється у разі:

  • закінчення строку, на який його укладено;
  • укладення з орендарем договору концесії такого майна;
  • приватизації об’єкта оренди орендарем (за участю орендаря);
  • припинення юридичної особи – орендаря або юридичної особи – орендодавця (за відсутності правонаступника);
  • смерті фізичної особи – орендаря;
  • визнання орендаря банкрутом;
  • знищення об’єкта оренди або значне пошкодження об’єкта оренди.

Договір оренди може бути достроково припинений за згодою сторін. Договір оренди може бути достроково припинений за рішенням суду та з інших підстав, передбачених Законом України «Про оренду державного та комунального майна» або договором.

Важливою у цьому питанні є Постанова КМУ від 27 травня 2022 року № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану», яка також внесла свої корективи.

Згідно з п. 5 цієї Постанови договори оренди державного та комунального майна в період воєнного стану можуть бути достроково припинені за заявою орендаря, поданою ним орендодавцю на адресу електронної пошти, зазначену в договорі оренди. Заява вважається належно поданою, якщо вона підписана уповноваженою особою орендаря, а її PDF-копія надіслана з електронної адреси орендаря, зазначеної в договорі оренди.

Якщо договір не містить інформації про адресу електронної пошти сторін і при цьому майно перебуває на визначеній території (окупованій), заява про припинення договору подається відповідній обласній військовій адміністрації за місцезнаходженням орендованого майна засобами поштового зв’язку, електронного документообігу або на офіційну електронну адресу. Заява вважається належно поданою, якщо вона підписана уповноваженою особою орендаря та надіслана на адресу обласної військової адміністрації зазначеними в цьому пункті засобами зв’язку. Обласна військова адміністрація вживає заходів для подання заяви орендаря (у тому числі оригінальних примірників документів у разі їх наявності) орендодавцю відразу після появи можливості її подання.

Якщо сторони договору позбавлені можливості підписати акт повернення майна з оренди, майно вважається повернутим з моменту настання однієї з таких подій:

  • отримання орендодавцем заяви орендаря про дострокове припинення договору;
  • отримання обласною військовою адміністрацією за місцезнаходженням орендованого майна заяви орендаря про дострокове припинення договору, якщо майно перебуває на визначеній території і за умови, що договір оренди не містить інформації про електронну пошту сторін, а за місцезнаходженням орендодавця відсутня можливість вручення листа.

 

Отже, орендар має право в односторонньому порядку відмовитись від договору оренди державного майна під час воєнного стану, і договір має бути припинений, навіть якщо майно фактично не повернуто (адже теоретично воно буде вважатись повернутим з моменту отримання заяви орендаря про дострокове розірвання договору).

Ми розуміємо наскільки складними можуть бути питання оренди майна в умовах окупації та готові надати Вам професійну допомогу. Звертайтеся до нас, і ми допоможемо знайти оптимальні рішення, враховуючи всі нюанси вашої ситуації та актуальне законодавство.

 

 

Анастасія ПОЛЄЖАЄВА,

юрист Адвокатського об’єднання

«Адвокатська фірма «Єфімов, Брожко та Партнери»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *