Повернення КНП майна територіальній громаді

EXPERTUS. Головбух

Питання: фонд комунального майна передав у господарське відання, на баланс рах. 103, будівлю гуртожитку, яка знаходиться у власності територіальної громади. На сьогодні ми хочемо передати її назад. Що для цього потрібно?

Відповідь:

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі – Закон) право комунальної власності – право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Не менш важливими є положення ст. 17 Закону, відповідно до яких відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Серед іншого, стаття 60 Закону визначає, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоровʼя, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі обʼєкти, визначені відповідно до закону як обʼєкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 78 Господарського кодексу України (далі – ГКУ) комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління. Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника – відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених ГКУ та іншими законодавчими актами.

Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).

Цим двом окремим правовим режимам майна присвячуються у ГКУ статті 136 та 137.

Так, право господарського відання є речовим правом субʼєкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених ГКУ та іншими законами.

Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за субʼєктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства тощо.

А от правом оперативного управління у ГКУ визнається речове право субʼєкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених ГКУ та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).

Власник майна, закріпленого на праві оперативного управління за субʼєктом господарювання, здійснює контроль за використанням і збереженням переданого в оперативне управління майна безпосередньо або через уповноважений ним орган і має право вилучати у субʼєкта господарювання надлишкове майно, а також майно, що не використовується, та майно, що використовується ним не за призначенням тощо.

Згідно з ч. 4 ст. 136 ГКУ щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності. Суб’єкт підприємництва, який здійснює господарську діяльність на основі права господарського відання, має право на захист своїх майнових прав також від власника.

А право оперативного управління захищається законом відповідно до положень, встановлених для захисту права власності (ч. 3 ст. 137 ГКУ).

Із цього всього можемо зробити наступні висновки. На чиєму балансі буде знаходитись відповідне майна — вирішуватиме власник цього майна (тобто територіальна громада та її уповноважений орган).

Якщо власник приймає рішення про повернення цього майна, то надалі керівник комунального підприємства видає відповідний наказ із посиланням на рішення свого засновника та супроводжує відповідним актом (із всіма реквізитами, властивими первинному документу (див. ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України»)).

Якщо ж рішення засновника комунального підприємства з цього приводу немає, керівник комунального підприємства може звернутися з цього приводу до свого засновника. Оптимально, із обґрунтуванням необхідності та доцільності передачі цього майна назад.

Теоретично, якщо засновник «не йде на зустріч», можна звернутись до суду з цього приводу. Питання лише в тому, чи потрібно це керівнику комунального підприємства.

 

Наталія Брожко, Керівна Партнерка, адвокатка Адвокатської фірми «Єфімов, Брожко та партнери»

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *