Життя державних підприємств після скасування Господарського кодексу

Далі розглядаємо питання скасування Господарського кодексу, бо  це масштабна реформа, яка змінює правила функціонування державних підприємств. Їх очікує перереєстрація, обов’язкова інвентаризація майна, зміни в управлінні, оподаткуванні та звітності. Для бухгалтерів і керівників важливо розуміти, як ці нововведення вплинуть на роботу підприємств і які кроки потрібно зробити, щоб адаптуватися до нових вимог.

Під кінець цьогорічних літніх канікул, тобто 28.08.2025 р., назавжди попрощаємося із Господарським кодексом України (ГКУ) та звичним регулюванням господарської діяльності держпідприємств.

Натомість деякий час керуватимемося Законом України «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об’єднань юридичних осіб» (далі — Закон), але тільки в перехідний період.

Поки цей законопроєкт перебував на підписанні у Президента, а остаточної редакції законопроєкту в мережі не було, то по-різному точилися розмови щодо тривалості перехідного періоду: 5 чи 7 років.

Аж тут після опублікування остаточного тексту Закону і взагалі стало зрозуміло, що маємо тільки 3… І вони швидко минуть. Тож до справи!

 

Припинення, перетворення, ліквідація

 

Відповідно до частини сьомої ст. 3 Закону особливості діяльності та управління державними унітарними підприємствами визначає Закон України «Про управління об’єктами державної власності».

Особливості діяльності та управління державними підприємствами оборонно-промислового комплексу визначає Закон України «Про особливості управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі».

Варто наголосити, що право господарського відання та право оперативного управління з ГКУ залишаться в новому Законі теж іще на 3 роки.

Продовження за посиланням:

https://e.med-buh.com.ua/holovnyy-bukhhalter-medychnoho-zakladu-2025-4/zhyttya-derzhavnykh-pidpryyemstv-pislya-skasuvannya

До моменту приведення статутів і внутрішніх положень підприємств у відповідність із цим Законом вони застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. А самі підприємства та їхні правонаступники звільняються від сплати адміністративного збору за проведення реєстраційних дій у зв’язку з приведенням їхньої діяльності у відповідність із Законом.

Державні некомерційні підприємства протягом перехідного періоду у своїх найменуваннях слова «державне некомерційне підприємство» замінюють на «державне некомерційне товариство».

А от після закінчення перехідного періоду державне некомерційне підприємство вважатиметься державним некомерційним товариством. Воно має керуватися законодавством про державні некомерційні товариства незалежно від прийняття такими юридичними особами рішення про зміну найменування та державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Реєстрі.

Більше про управління обʼєктами державної власності по-новому дізнаєтеся вже з подальших матеріалів. А поки усвідомте, що зміни настають. І їх буде багато.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *