РЕФОРМА КОМУНАЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ: ЧОГО ЧЕКАТИ

Наталія Брожко, керівна партнерка, адвокатка Адвокатської фірми «Єфімов, Брожко та Партнери»

(станом на 20.01.2025)

Скасування Господарського кодексу згідно із законопроєктом № 6013 – це масштабна реформа, яка змінює правила функціонування комунальних підприємств. Їх чекає перереєстрація, обов’язкова інвентаризація майна, зміни в управлінні, оподаткуванні та звітності. Для бухгалтерів і керівників важливо розуміти, як ці нововведення вплинуть на роботу підприємств і які кроки потрібно зробити, щоб адаптуватися до нових вимог

Одна із ключових ідей Закону України «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об’єднань юридичних осіб» (далі — Закон) — трансформація усіх державних і комунальних унітарних підприємств в акціонерні товариства або товариства з обмеженою відповідальністю. У статті робимо акцент саме на комунальних підприємствах, інакше довелося б присвятити всім змінам цілий випуск…

Запропоновані нововведення орієнтовані на залучення інвестицій та ефективне використання державного / комунального майна.

Закону поки ще не підписав Президент України. Остаточний текст ще не опублікований, проте це не перешкоджає з’ясувати, чого чекати далі загалом.

 

Загальне розуміння

Зі скасуванням Господарського кодексу України ключові статті для діяльності комунальних підприємств переміщуються до Закону в подібних редакціях. Щоправда, до закінчення перехідного періоду. Мова про право господарського відання та право оперативного управління. Тут суть цих правових режимів майна поки радикально не змінюється.

А от щодо діяльності та управління державними і комунальними підприємствами естафети приймають закони України «Про управління об’єктами державної власності» та «Про місцеве самоврядування в Україні». Їх зміст значно розшириться завдяки новим нормам.

Щодо управління державними унітарними підприємствами оборонно-промислового комплексу та спільними комунальними підприємствами за це відповідатимуть закони України «Про особливості управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі» та «Про співробітництво територіальних громад».

Продовження за посиланням: https://e.med-buh.com.ua/holovnyy-bukhhalter-medychnoho-zakladu-2025-2/reforma-komunalnykh-pidpryyemstv-choho-chekaty

Отже, ще раз. Право господарського відання та оперативного управління припиняється після завершення перехідного періоду. А до правовідносин із приводу володіння, користування та розпорядження майном, яке було закріплено на праві господарського відання чи оперативного управління, автоматично застосовуватимуться положення про узуфрукт, який вважатиметься встановленим безстроково.

Не забувайте, що право господарського відання чи оперативного управління може бути завершено і до закінчення перехідного періоду, якщо розпочнете процес припинення «забороненого» підприємства.

 

На завершення

Іще очікується офіційний текст Закону (практика свідчить, що він може відрізнятися від законопроєкту), а Кабмін та інші державні органи працюватимуть над деталізацією описаних процедур в інших нормативно-правових актах.

Утім, схоже, старт не за горами. Тому налаштуймося вдало пройти цей тернистий шлях.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *