Чи може КНП оплатити навчання працівника

EXPERTUS. Головбух

Питання: чи може КНП заплатити за навчання працівника, якщо працівник займає одну посаду (робітник з комплексного обслуговування та ремонту будівель), а навчання буде на іншу (електрика)?

Відповідь:

Розпочнемо із оподаткування. До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи, зокрема сума, сплачена будь-якою юридичною або фізичною особою на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за здобуття освіти, за підготовку чи перепідготовку платника податку, але не вище трикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи (пп. 165.1.21 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України (далі – ПКУ)).

Як бачимо, обмежень для спеціальності чи посад у цій нормі немає для можливості звільнення від сплати ПДФО чи військового збору.

Якщо ми говоримо про наявність у КНП статусу неприбуткового підприємства, то слід звернути увагу і на наступні положення.

Відповідно до пп. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 ПКУ неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі – неприбуткова організація), що одночасно відповідає кільком вимогам.

Серед яких: установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту.

В останньому йдеться про те, що доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Тож, якщо статут КНП дозволяє оплату навчання працівника (або, принаймні, не забороняє), із формулювань мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності вбачається можливість такої оплати, то перешкоди ми не вбачаємо.

Підсилити свою позицію можна і відповідними положеннями колективного договору, іншими внутрішніми документами, з яких можемо зробити висновок про певну «суміжність» цих професій. У разі виникнення спірної ситуації не завадить наявність у штатному розписі посади «електрика».

І на завершення, не забувайте про правовий статус КНП, визначений ст. 78 Господарського кодексу України (далі – ГКУ). Зокрема, і те, що  комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.

Порядок розподілу та використання прибутку (доходу) КНП визначається фінансовим планом (ст. 77 ГКУ). Фінансовий план затверджує засновник. Відповідно, цей фінплан теж повинен дозволяти оплату навчання такого працівника.

Аналогічно, засновник може ухвалювати рішення про дозвіл на оплату навчання за певною спеціальністю лише тих працівників, які вже обіймають певну посаду. Або ж і не встановлювати таких заборон. Поцікавтесь…

 

Наталія Брожко, Керівна Партнерка, адвокатка Адвокатської фірми «Єфімов, Брожко та партнери»

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *