Питання:
«Підприємство купило легкове авто і хоче продати його фізичній особі без постановки його на облік в органах МВС. Чи можна так зробити? Підприємство тільки застрахувало авто і хоче його продати».
Відповідь:
Реєстрація (перереєстрація), а також зняття з обліку транспортних засобів здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів № 1388 від 07.09.1998» (далі – Порядок №1388).
Цим Порядком №1388 встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі – транспортні засоби), присвоєння буквено-цифрової комбінації номерних знаків з їх видачею або без такої, оформлення і видачі реєстраційних документів та/або їх формування в електронній формі.
Поряд з Порядком №1388 існує ще Порядок здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, який визначає механізм провадження торговельної діяльності у сфері оптової та роздрібної торгівлі автомобілями, автобусами, мотоциклами всіх типів, марок і моделей, причепами, напівпричепами та мотоколясками, тракторами, самохідними шасі, самохідними сільськогосподарськими, дорожньо-будівельними і меліоративними машинами, сільськогосподарською технікою, іншими механізмами та транспортними засобами вітчизняного та іноземного виробництва та їх складовими частинами (двигуни, шасі, кузови, рами), що мають ідентифікаційні номери, а також тими транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, які перебували в користуванні і були зареєстровані в установленому законодавством порядку (далі – Порядок №1200).
Дія Порядку №1200 поширюється на всіх суб’єктів господарювання незалежно від форми власності, які здійснюють передачу для реалізації транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, оптову та роздрібну торгівлю ними і оформлення необхідних документів.
Відповідно до абз. 1 п. 7 Порядку №1388, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов’язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Проте, враховуючи введення воєнного стану в України, строк державної реєстрації продовжується. У разі припинення або скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях власники зобов’язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом дев’яноста днів.
Також, за бажанням власника державна реєстрація нового транспортного засобу може проводитися продавцем цього транспортного засобу (суб’єктом господарювання) на підставі заяви, поданої від імені власника, відповідно до договору купівлі-продажу із зазначенням умов на вчинення таких дій, із доданими до неї документами, необхідними для державної реєстрації нового транспортного засобу згідно із цим Порядком, та довіреністю на вчинення таких дій, яка формується засобами Єдиного державного реєстру транспортних засобів та підписується власником в електронній або паперовій формі.
В той же час, щоб зареєструвати чи перереєструвати транспортний засіб у сервісному центрі МВС юридичним особам треба мати довідку (або інший відповідний документ), форма якої визначається Міноборони, з відміткою військового комісара про зняття з обліку (якщо попередній власник – юридична особа) та постановку на облік (якщо майбутній власник – юридична особа) транспортного засобу на військовий облік.
Також слід зауважити щодо можливих майбутніх змін, адже у Верховній Раді зареєстровано законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами суб’єктами господарювання, які поставлені на облік у Головному сервісному центрі МВС» від 06.03.2023 № 9083.
Цей Законопроект звільняє суб’єктів господарювання, які здійснюють оптову та роздрібну торгівлю транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, і поставлені на облік у Головному сервісному центрі МВС, від обов’язку перереєстровувати на себе вживані транспортні засоби, які були придбані як товар для їх наступного продажу кінцевим споживачам.
Постановою Верховної Ради України від 23 квітня 2024 року №3650-IX «Про прийняття за основу проект Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами суб’єктами господарювання, які поставлені на облік у Головному сервісному центрі МВС (реєстр. №9083)» проєкт прийнято за основу. Проте наразі відповідні дії неможливі.
Варто вказати, що при перереєстрації транспортних засобів (з причини зміни їх власників) зняття з обліку таких транспортних засобів не проводиться. Отже, при зміні власника треба лише перереєструвати транспортний засіб.
Враховуючи вищевикладене, наразі неможливо продати транспортний засіб без його реєстрації, а в подальшому перереєстрації, адже для перереєстрації транспортного засобу на нового власника необхідно подавати свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.
Також, наголошую, що керівники юридичних осіб, які не подають вчасно до ТЦК та СП інформацію про автомобілі своїх підприємств або установ, підлягають адміністративній відповідальності за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Анастасія ПОЛЄЖАЄВА,
юрист Адвокатського об’єднання
«Адвокатська фірма «Єфімов та Партнери»