Чи може засновник ТОВ бути без «прописки»?

EXPERTUS. Головбух

Питання: Чи може засновник ТОВ бути без «прописки», або якщо засновник ТОВ (єдиний) втратив «прописку», які будуть наслідки?

 Відповідь: Відповідно до п.8 ч.2 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі (далі – ЄДР) містяться такі відомості про засновників (учасників) юридичної особи: прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дата народження, країна громадянства, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), серія (за наявності) та номер документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або паспортного документа іноземця чи документа, що посвідчує особу без громадянства, якщо засновник – фізична особа; найменування, країна резидентства, місцезнаходження та ідентифікаційний (реєстраційний, обліковий) номер (код) у країні реєстрації, якщо засновник – юридична особа; інформація для здійснення зв’язку із засновником (учасником) юридичної особи (телефон та/або адреса електронної пошти);

Тому, в ЄДР обов’язково повина бути внесена інформація про місце проживання засновника юридичної особи. У разі якщо засновник на момент реєстрації юридичної особи, знятий з реєстрації місця проживання, то місцем його проживання визнається останнє місце реєстрації.

Оновлення відомостей про місце проживання засновника в ЄДР відбувається у зв’язку зі зміною місця реєстрації останнього. Тобто, ці дані потрібно оновлювати після зміни місця реєстрації засновника. До моменту реєстрації засновника за новим місцем проживання, дані про нього в ЄДР залишаються актуальними.

Отже, засновником юридичної особи може бути особа, знята з реєстрації місця проживання. Оскільки місцем проживання такої особи визнається її останнє місце реєстрації.

Однак, слід враховувати, що без «прописки» в України можна жити не більше 30 днів. Адже, згідно з ч.1 ст.5 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» громадянин України, який проживає на території України, а також іноземець чи особа без громадянства, який на законних підставах постійно або тимчасово проживає на території України, зобов’язані протягом 30 календарних днів після прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати або зареєструвати його. Іноземець чи особа без громадянства, які отримали довідку про звернення за захистом в Україні, можуть зареєструвати місце свого перебування в Україні.

Невиконання обов’язку щодо реєстрації місця проживання матиме для особи наслідки.

А саме, у відповідності до ст. 197 КУпАП України проживання громадян, зобов’язаних мати паспорт громадянина України, без паспорта громадянина України або за недійсним паспортом громадянина України, а також проживання громадян без реєстрації місця проживання – тягнуть за собою попередження.

Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню тягнуть за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 51 грн).

 

Ірина Овдійчук,

Старша партнерка, адвокатка Адвокатської фірми «Єфімов, Брожко та партнери»