Податкова декларація про майновий стан і доходи: чого Ви точно не очікували

Для багатьох в Україні подача податкової декларації про майновий стан і доходи до податкової інспекції – це формальність та не обов’язкова дія, і лише невелика кількість платників податків самостійно декларують свої доходи.

Однак, сучасні тенденції та зміни у податковому законодавстві підштовхують платників податків офіційно декларувати свої доходи та майно.

Прикладом таких змін є:

  • «закон про КІК», який набуде чинності з 2022 року, і яким платника податків, зокрема, зобов’язують подавати звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи;
  • посилення правил фінансового моніторингу, внаслідок якого банки (а також інші суб’єкти фінмону) зможуть відмовляти у проведення фінансової операції у разі, якщо особа не зможе підтвердити походження коштів (наприклад, якщо йде мова про купівлю нерухомості або інших коштовних активів);
  • нещодавня ініціатива народного депутата Данила Гетьманцева про так звані «непрямі методи податкового контролю», тобто введення нового податку на витрати, які платник податків не може пояснити.

Також неодноразово у ЗМІ депутати та інші топ-посадовці звертали увагу на те, що закордонні перекази від «заробітчан» або ж від громадян, які мають доходи за кордоном, постійно зростають, явно натякаючи на те, що ці доходи повинні бути задекларовані та з них сплачені відповідні податки. Тому, цілком можлива ситуація у майбутньому (і не обов’язково у далекому), коли особа, легально працюючи за кордоном, не зможе вільно розпоряджатись своїми коштами в Україні, оскільки не зможе належним чином підтвердити джерело своїх доходів.

Очевидно, що більшість людей не квапляться показувати свої закордонні доходи, оскільки не мають великого бажання сплачувати з них додаткові податки в Україні.

Однак, у разі якщо особа офіційно працювала у іншій країні та сплачувала податки у цій країні, то часто обов’язку щодо сплати податків з таких доходів в Україні у особи немає або сума податку пропорційно зменшується, оскільки у разі якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації (п.п. 170.11.2. п. 170.11. ст. 170 ПКУ).

Станом на грудень 2021 року Україна уклала та ратифікувала угоди про уникнення подвійного оподаткування з 74 країнами світу.

Наприклад, особа у 2021 році отримала дохід у вигляді дивідендів у розмірі 100 000 ЄВРО від компанії, яка зареєстрована у Естонії. Україна та Естонська Республіка мають чинну угоду про уникнення подвійного оподаткування. Ставка податку на доходи у Естонії становить 25%. В Україні ж ставка податку на доходи фізичних осіб становить 18%. У такій ситуації, така особа може (і повинна) задекларувати дохід, та, враховуючи наявність угоди про уникнення подвійного оподаткування з Естонією, отримати податкове зобов’язання зі сплати ПДФО в Україні нуль гривень.

Однак потрібно враховувати, що для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов’язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об’єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України (п. 13.5 ст. 13 ПКУ).

В свою чергу, хочемо зазначити, що команда Адвокатської фірми «Єфімов та партнери» має значний досвід у консультуванні, заповнені та подачі декларацій про майновий стан і доходи і з радістю допоможе Вам з цим питанням.

Вітаємо з прийдешніми святами!

Менчак Ілля,
юрист Адвокатського об’єднання «Адвокатська фірма «Єфімов та партнери»

Підписатись на Моніторинг