Громадська чи благодійна організація: що обрати

Вітаємо Вас!

Волонтерська діяльність в Україні завжди була розповсюдженим явищем. До 2014 року, волонтери та благодійники, в більшості випадків,  займались гуманітарною допомогою людям, які з тих чи інших причин потребують сторонньої допомоги.

З початком військової агресії росії проти України у 2014 році були створені нові волонтерські рухи та організації, які мають на меті допомогу Збройним Силам України та іншим складовим Сил оборони. Чимало з них переросли у величезні фонди, які займаються системним забезпеченням ЗСУ.

Однак, з початком широкомасштабного вторгнення росії, яке почалось 24 лютого цього року, з’явились сотні, а то й тисячі нових рухів та організацій, які щиро хочуть допомогти нашій Державі перемогти ворога.

Оскільки об’єми допомоги від різних джерел, на щастя, невпинно зростають (а разом з цим і поставлені задачі), для багатьох волонтерів постало питання юридичного оформлення їх діяльності.

Оформити таку діяльність можливо двома найрозповсюдженішими способами:

  1. створити громадську організацію;
  2. створити благодійну організацію.

Принципових відмінностей у цих двох організаційно-правових формах немає, обидва варіанти дозволяють волонтеру збирати кошти й витрачати відповідно до мети діяльності його організації.

Однак, варто знати, що благодійна організація може бути створена як благодійне товариство, благодійна установа чи благодійний фонд.

Яка між ними різниця?

Благодійним товариством визнається благодійна організація, яка створена не менше ніж двома засновниками та діє на підставі статуту.

Благодійною установою визнається благодійна організація, установчий акт якої визначає активи, які один або кілька засновників передають для досягнення цілей благодійної діяльності за рахунок таких активів та/або доходів від таких активів. Установчий акт благодійної установи може міститися в заповіті. Засновник або засновники благодійної установи не беруть участі в управлінні благодійною установою. Благодійна установа діє на підставі установчого акта.

Благодійним фондом визнається благодійна організація, яка діє на підставі статуту, має учасників та управляється учасниками, які не зобов’язані передавати цій організації будь-які активи для досягнення цілей благодійної діяльності. Благодійний фонд може бути створено одним чи кількома засновниками. Активи благодійного фонду можуть формуватися учасниками та/або іншими благодійниками.

Тобто основна різниця між ними, в основному, у вимогах до кількості засновників такої організації та у джерелах збору коштів.

Яку саме обрати організаційно-правову форму, потрібно аналізувати у кожному окремому випадку.

Наприклад, форму ГО обирають, як правило, невеликі організації, які не мають великих бюджетів, на відміну від тих, у яких донори міжнародні організації, та які надають цільові гранти на конкретні проєкти. Для другого варіанту краще обрати один із видів благодійної організації.

Також при створенні ГО або БО, в установчому документі необхідно вказати наступні положення:

  1. Доходи (прибутки) Організації (Фонду) використовуються виключно для фінансування видатків на утримання Організації (Фонду), реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
  2. Отримані доходи (прибутки) Організації (Фонду) або їх частини не можуть підлягати розподілу серед засновників (учасників) Організації, її членів, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.
  3. У разі припинення Організації (Фонду) (саморозпуску, реорганізації, ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) активи, якими володіє Організація передається одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зараховуються до доходу бюджету.

Такі положення необхідні для того, щоб отримати після реєстрації статус неприбуткової організації (спрощена звітність, і така юридична особа не буде платником податків на загальних підставах).

Також обов’язково у статуті ГО або БФ потрібно чітко зазначити мету діяльності організації, оскільки така організація не може здійснювати діяльність, що не передбачена її установчими документами.

У будь-якому разі перед юридичним оформленням своєї волонтерської діяльності обов’язково потрібно проконсультуватись з фаховим юристом, щоб в подальшому мінімізувати ризики та спокійно допомагати нашій Армії та іншим особам, що потребують допомоги.

 

Менчак Ілля,

юрист Адвокатського об’єднання «Адвокатська фірма «Єфімов та партнери»

Підписатись на Моніторинг