Бронювання працівників 2024

Давайте поговоримо про бронювання. Питання актуальне та важливе.

Зупинимось на підприємствах, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Бо чи не кожен бізнес зараз вважає себе «незамінним», але чи дійсно це так та яким критеріям слід відповідати?

Для початку нагадаємо визначені законодавством критерії, за якими підприємство можна віднести до критично важливих задля бронювання працівників.

Згідно з п.2 Порядку та критеріїв визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 №76 (далі – Порядок №76) такими критеріями є:

1) загальна сума сплачених податків, зборів, платежів до державного і місцевих бюджетів, крім митних платежів, та сума сплаченого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягом звітного податкового року перевищує еквівалент 1,5 млн. євро;

2) сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів і позик, за звітний податковий рік перевищує еквівалент 32 млн. євро;

3) підприємство має стратегічне значення для економіки і безпеки держави відповідно до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2015 № 83;

4) підприємство має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади;

5) відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;

6) розмір середньої заробітної плати застрахованих осіб-працівників на підприємстві за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату). До прикладу, для м. Києва йдеться про суму у розмірі – 22795 грн;

7) підприємство є резидентом Дія Сіті.

Підставою для прийняття рішення про визначення підприємства критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період є відповідність трьом або більше критеріям зазначеним вище.

А якщо одним із цих трьох критеріїв є пп.4 п.2 Порядку № 76, а саме підприємство має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади, то слід враховувати наступне.

На виконання пп.4 п.2 Порядку № 76 кожне профільне Міністерство та територіальні громади встановлюють свої критерії відповідності, яким мають відповідати підприємства задля можливості визнання їх критично важливими для галузей національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади.

У зв’язку з цим, для різних галузей господарства та територіальних громад встановлено різні критерії відповідності.

Для визнання критично важливим, підприємство повинно мати важливе значення або для галузі національної економіки, або для задоволення потреб територіальної громади.

Тож, якщо Ви зацікавлені у «збережені» своїх співробітників, слід проаналізувати «спеціальні» критерії, у відповідності до тієї галузі діяльності, яку здійснює підприємство та територіальності.

Насправді інформації дуже багато, але ми допоможемо розібратися. Звертайтесь. Дане питання вимагає індивідуального підходу.

Ірина ОВДІЙЧУК,
Старша Партнерка, адвокатка Адвокатської фірми «Єфімов, Брожко та партнери»

Підписатись на Моніторинг