Здійснення промислового аудиту з охорони праці

Опубліковано в експертно-правовій системі “Експертус: Головбух”  

Питання: працівник отримав сертифікат, який надає йому право проводити промисловий аудит з охорони праці. Для здійснення своєї діяльності такій особі необхідно отримати статус ФОП (3 група) чи потрібно відкривати ТОВ?

Відповідь:

Відповідно до п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) до третьої групи платників єдиного податку належать фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Не можуть бути платниками єдиного податку першої – третьої груп, зокрема фізичні особи – підприємці, які здійснюють технічні випробування та дослідження (група 74.3 КВЕД ДК 009:2005), діяльність у сфері аудиту.

При цьому ПКУ не визначає, що конкретно можна віднести до діяльності у сфері аудиту. Що теоретично надає право податківцям відносити діяльність з промислового аудиту з охорони праці до останньої.

За таких умов податківці наполягатимуть, що ФОП не зможе перебувати на спрощеній системі оподаткування (3 група) в силу прямої заборони, встановленої ПКУ.

Що ж до статусу промислового аудиту з охорони праці, то проєкт Закону України від 23.11.2007 № 873 «Про аудит з промислової безпеки та охорони праці» так і залишається проєктом. А у Законі України «Про охорону праці» лише ст. 13 згадує про обов’язок роботодавця організувати проведення аудиту охорони праці. Натомість хто, як і коли – не зазначає ні цей закон, ні будь-який інший.

Стандарт ISO 19011:2018 (ДСТУ ISO 19011:2019 Настанови щодо проведення аудитів систем управління (ISO 19011:2018, IDT)) згадує про аудит третьої сторони (проводить акредитована особа, яка володіє відповідними знаннями, уміннями та навичками, пройшла відповідне навчання та перевірку знань, що підтверджується сертифікатом). Він здійснюється як організаціями (тобто юридичними особами), які здійснюють сертифікацію/реєстрацію відповідності, так і контролюючими органами.

То ж допоки здійснення промислового аудиту з охорони праці чітко не врегульовано на законодавчому рівні та відсутня позиція Держпраці щодо цього, радимо зупинитись на організаційно-правовій формі – ТОВ.

 

Наталія Брожко, адвокат Адвокатської фірми «Єфімов та партнери»

06.06.2021