Детінізація працівників-іноземців: що підготували контролери

Вітаю Вас!

Не минуло місяця після завершення інспекційної кампанії з питань виявлення неоформлених трудових відносин, як Мінекономіки ініціювало перевірки, спрямовані на детінізацію роботи іноземців.

Потрібно зазначити, що динаміка працевлаштування працівників, а також їх кількість у конкретних роботодавців постійно відстежується інспекторами праці. До роботодавців, у яких при збереженні рівня активності господарської діяльності зменшиться кількість працівників після завершення інспекційних заходів, увага буде особливо прискіпливою, в тому числі і шляхом проведення повторних інспекційних заходів.

А тепер Державна служба України з питань праці та Державна податкова служба проведуть перевірки дотримання законодавства про працю та зайнятість населення роботодавцями, які отримали дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства. Особлива увага приділятиметься відповідності оплати праці іноземним громадянам до встановленого законодавством рівня та відрахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Підставою для такої ініціативи стало проведення моніторингу сплати роботодавцями заробітної плати іноземним працівникам. Як виявилося, відомості відсутні більш ніж у 70% випадків від загальної кількості осіб, на яких були видані дозволи.

Надалі такий моніторинг планується запровадити на постійній основі. Для цього розроблено законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні».

Зокрема, документом пропонується:

  • посилити контроль за додержанням законодавства у цій сфері, в тому числі через запровадження моніторингу;
  • зменшити фінансове навантаження на роботодавців, скасувавши зобов’язання щодо забезпечення рівня заробітної плати іноземцю у розмірі 5 або 10 мінімальних заробітних плат залежно від категорії;
  • підвищити вартість дозволу з метою захисту національного ринку праці та спрямування коштів на виплату допомоги для безробітних громадян;
  • надати можливість іноземцям, які навчаються у навчальних закладах України, працювати, передбачивши для роботодавця безоплатне отримання дозволу для такої категорії працівників;
  • чітко визначити перелік документів, які подаються для отримання або продовження дії дозволів;
  • передбачити зручний спосіб отримання дозволу, зокрема через центри надання адміністративних послуг;
  • забезпечити безоплатну видачу дублікату дозволу у випадках його втрати чи пошкодження.

Тож не зволікайте, підготуйтесь заздалегідь та попередьте негативні наслідки. Пам’ятайте, попереджений – значить озброєний!

Ми надаємо повний спектр послуг з питань дотримання законодавства про працю та можемо підключитися до перевірки на будь-якому етапі.

Ірина Овдійчук, помічник адвоката,
юрист Адвокатського об’єднання «Адвокатська фірма «Єфімов та партнери»