Як забронювати своїх працівників під час війни

Наразі питання бронювання критично важливих співробітників від військової служби для бізнесу є дуже актуальним, аби підприємства могли продовжувати працювати, забезпечуючи потреби населення, а також функціонування економіки нашої держави. Більше того, почастішали запити щодо того, чи можна зарезервованим співробітникам тимчасово виїжджати закордон і що для цього потрібно.

Якщо спробувати коротко описати основні кроки, що потрібно зробити для бронювання своїх працівників, то можна визначити наступне.

 1. Аналіз підприємства щодо того, чи підпадає воно під категорію тих, які своєю діяльністю забезпечують критично важливі потреби Збройних Сил України та населення нашої держави в цілому. Наприклад, підприємство здійснює виробництво чи ввезення товарів критично важливого імпорту (продукти харчування, корми, ліки, засоби гігієни, зв’язку, та багато чого іншого); або забезпечує обслуговування та функціонування інфраструктурних об’єктів тощо.
 2. Окреслити перелік співробітників підприємства для бронювання.
 3. Перевірити, чи не входять спеціалісти до переліку, за яким військовозобов’язані не підлягають бронюванню (лист Міноборони №220/1469 від 11 березня 2022 року).
 4. Визначити, до якого органу державної влади необхідно звернутись з проханням про бронювання працівників підприємства (уточнити це у місцевої військової адміністрації, де підприємство зареєстровано/ проводить діяльність).
 5. Підготувати офіційний лист на профільне для підприємства міністерство чи відомство з поясненням щодо того, чому конкретні працівники підприємства мають отримати відстрочку від мобілізації. До листа необхідно додати таблицю із пропозиціями щодо бронювання військовозобов’язаних за формою (додаток до постанови КМУ №194 від 3 березня 2022 року).
 6. Компетентний орган після розгляду пропозицій щодо бронювання співробітників підприємства організовує їх погодження із Міноборони, після чого направляє пропозиції на розгляд Мінекономіки.
 7. Мінекономіки приймає рішення щодо бронювання працівників підприємства з урахуванням наданих пропозицій. Копія цього рішення направляється Міноборони та органу держаної влади, до якого зверталось підприємство з проханням про бронювання його працівників. В цьому ж рішенні вка-зується строк, на який працівникам надається відстрочка від призиву на військову службу під час мобілізації та на воєнний час.
 8. Для підтвердження отриманої відстрочки відповідний орган державної влади надає військовозобов’язаному витяг із наказу Мінекономіки.

 

Щодо можливостей виїзду заброньованих співробітників у закордонні відрядження слід зауважити, що такі працівники мають виконувати завдання щодо захисту суверенітету та територіальні цілісності України шляхом забезпечення економічної та інформаційної безпеки нашої держави. Відтак, їх виїзд закордон можливий виключно для виконання службових завдань та за наявності довідки про відстрочку від призову, виданої у військкоматі.

Для отримання такої довідки громадянин України має подати до свого військкомату наступні документи:

 • індивідуальний та офіційно завірений витяг з наказу про бронювання;
 • особову картку працівника;
 • копію військового квитку;
 • витяг з наказу про покладення обов’язків із ведення військового обліку на відповідального співробітника разом з контактними даними цього співробітника.

Також ділимося роз’ясненнями Державної прикордонної служби та Міністерства економіки щодо особливостей бронювання співробітників та можливостей їх виїзду у закордонні відрядження.

Ми працюємо та доступні для консультування. Звертайтесь!

Ірина Овдійчук, помічник адвоката,
юрист Адвокатського об’єднання «Адвокатська фірма «Єфімов та партнери»

Підписатись на Моніторинг